https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybitvi-navrhlo-investorovi-aby-misto-spalovny-postavil-bateriove-uloziste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rybitví navrhlo investorovi, aby místo spalovny postavil bateriové úložiště Aktualizováno

22.3.2022 13:24 | PARDUBICE (ČTK)
Bateriové úložiště je podle vedení Rybitví vhodnou alternativou. Má uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Může poskytovat rychlou záložní energii pro elektrickou síť v době vysoké poptávky. Ilustrační obrázek
Bateriové úložiště je podle vedení Rybitví vhodnou alternativou. Má uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Může poskytovat rychlou záložní energii pro elektrickou síť v době vysoké poptávky. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obec Rybitví na Pardubicku chce zabránit vzniku spalovny nebezpečného odpadu na svém katastru. Investorovi navrhla, aby tam místo toho zřídil bateriové úložiště. Místo pro spalovnu se pokusí najít v Pardubickém kraji jinde. Novinářům to řekla starostka Eva Šmeralová (Pro Rybitví).
 

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství usiluje o modernizaci odstavené spalovny od roku 2006, Rybitví a obce v okolí proti tomu protestují. Obávají se negativního vlivu na zdraví obyvatel, životní prostředí i zintenzivnění dopravy.

Bateriové úložiště je podle vedení Rybitví vhodnou alternativou. Má uchovávat přebytečnou energii z obnovitelných zdrojů. Může poskytovat rychlou záložní energii pro elektrickou síť v době vysoké poptávky.

"Bateriové úložiště by pro ně byl nový podnikatelský záměr, a my se pokusíme vymyslet jiné místo pro spalovnu, které není tolik zasažené chemickým průmyslem jako Pardubicko," řekla Šmeralová.

Mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková uvedla, že dceřiná firma bude pokračovat v přípravě investice, bez ohledu na návrh Rybitví. "Potřebu spalovny nebezpečných odpadů většina odpůrců i chápe, jen provoz tohoto zařízení si každý přeje raději u souseda. Žádný konkrétní návrh jiného vhodného místa nám zatím předložen nebyl," uvedla mluvčí.

Starostka vyzvala Pardubice, hejtmanství a obce, aby postupovaly společně. Dodala, že proti zprovoznění spalovny na Pardubicku je ohromná nevole občanů. Vyjádření firmy AVE CZ odpadové hospodářství ČTK shání.

Proti projektu vznikla po letech druhá petice, je v elektronické i písemné podobě, má tisíce podpisů. Její ambicí je získat stejné množství podpisů jako v roce 2009, kdy měla 50.000 petentů, řekl náměstek primátora Pardubic Jan Nadrchal (ANO).

"Oslovil jsem střední školy, aby se studenti zapojili jako dobrovolníci a pomohli nám sbírat podpisy," dodal Nadrchal. Dál pak chce jako zástupce města jednat s firmou AVE, aby změnila své podnikatelské záměry.

Podle starosty Srnojed Pavla Králíčka (Sdružení Alternativa) je v regionu už hodně průmyslu, kumulují se v něm negativní vlivy na obyvatelstvo, zprovoznění spalovny proto není možné. "Spalovna nemá v této oblasti místo," dodal starosta.

Darek Horník, který je předseda stavebního výboru obce Rybitví a zastupitel, upozornil, že příjezdová silnice k odstavené spalovně není dopravně vhodná. "Je široká jako cesta k chalupě. Budou tam vznikat rizikové situace při míjení vozidel. Také by tu vznikla druhá největší spalovna v České republice, trpěli by tím obyvatelé Rybitví," řekl Horník.

Firma AVE CZ odpadové hospodářství se snaží získat kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA), aby dál mohla pokračovat v přípravě investice. Nezískala ho v roce 2009. Teď o něj žádá znovu. Projekt obnovení na on-line projednání v únoru podle ministerstva životního prostředí vyvolal u lidí velké obavy. Společnost tak musí přepracovat dokumentaci projektu. Mimo jiné musí podle úřadu důkladně vypracovat hodnocení vlivu záměru na veřejné zdraví. Termín není nijak stanoven zákonem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PK

Pavel Karel

22.3.2022 22:00
Křetínský s AVE je zloděj a vrah. 10 let zkušeností s tímhle novodobým "podnikatelem" už má Čáslav a jiná města. Okradl je i stát už o miliardy na poplatcích. Nezákonně ukládá nebezpečný odpad a teď by ho chtěl začít pálit. Zavřít a vyvlastnit (včetně politiků l, kteří mu v loupežích pomáhají)! Více viz https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3426394-reporteri-ct-caslav-chce-po-statu-miliony-tvrdi-ze-o-ne-prisla-kvuli-skladce
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist