https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ryposi-lysi-by-mohly-lidem-predat-recept-na-dlouhovekost?ids%5Bxfc097813a4ea49ad97afb71204594262%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rypoši lysí by mohli lidem předat recept na dlouhověkost

18.7.2012 01:55 | TEL AVIV/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor)
Jeden z nejpodivnějších tvorů naší planety, rypoš lysý, zřejmě zná tajemství dlouhověkosti
Jeden z nejpodivnějších tvorů naší planety, rypoš lysý, zřejmě zná tajemství dlouhověkosti
Jeden z nejpodivnějších tvorů naší planety, rypoš lysý, zřejmě zná tajemství dlouhověkosti. Navzdory svému vysilujícímu podzemnímu způsobu života se dožívá až šestinásobku doby, jež bychom očekávali od hlodavce podobné velikosti. Na to, odkud se ve slepém, pospolitně žijícím, kopáči bere ta energie, se rozhodli podívat výzkumníci hned ze tří vědeckých ústavů. Překvapivé závěry jejich práce shrnuje článek na serveru ScienceDaily.com.
 

V rozsáhlé, americko-izraelské studii se nad bádáním sešli zoologové z Univerzity v Tel Avivu (TAU), texaského výzkumného centra zdraví v San Antoniu a City College v New Yorku. Badatelé si nebyli schopni vysvětlit, že zatímco krysy a potkani obvykle nedožijí čtvrtý rok svého života, u rypoše lysého (Heterocephalus glaber) narazí i na exempláře staré i třicet let. Pokročilý věk by však byl jen první částí rypoší záhady. Vědce totiž zarážel i stupeň výkonnosti a aktivity slepých hlodavců.

Rypoši narozdíl od lidí s věkem jen minimálně ztrácejí na váze a velikosti, kvalita jejich kostí je stabilní, téměř se nesnižuje jejich reprodukční potenciál, ani nejsou ovlivněny jejich smyslové schopnosti. U šestadvacetiletých rypoších veteránů nalezneme minimum kožní pigmentace, a prakticky žádné rakovinné nádory. A proč to srovnání s lidmi? S rypoši totiž sdílíme 85 % naší genetické výbavy, a tak tajemství, které by mohlo zastavit degenerativní působení procesu stárnutí lidského těla, má skutečně cenu zlata.

Doktorka Dorothee Huchonová z TAU se spolu s ostatními badateli rozhodla pro srovnání sedmi vzdálených hlodavčích příbuzných rypošů, včetně morčete a potkana. Společně zjistili, že rypoši lysí mají až abnormálně velkou hladinu NRG-1, ochranného neuroproteinu, koncentrovanou v mozečku. Tato bílkovina je zodpovědná za soudržnost neuronových vazeb, a její uložení v centru motorické kontroly může pozitivně ovlivnit výkonnost a odolnost organismu vůči stárnutí.

Není bez zajímavosti, že ani jeden ze srovnávaných druhů tak vysoké, a především stabilní hladiny NRG-1, nedosahoval. Zdá se tedy, že výskyt takové koncentrace neuroproteinu u rypošů je unikátním evolučním krokem, který není zděděn po dávných předcích. Ovšem krokem, který se rypošům vyplácí. A může být prospěšný i lidem. Vědci pokračují v navazující studii, přičemž chtějí vyzkoumat účinky tohoto proteinu na zpomalení degenerativních projevů stárnutí lidského organismu.


reklama

Další informace |
Článek byl uveřejněn 2.7 2012 na serveru ScienceDaily.com pod názvem „Naked Mole Rat May Hold the Secret to Long Life“.
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

achjo!!!!!!!!!!! - 23. 7. 2012 - Jirka

problém není v okamžité akci (vycestování) problém je v dlouhodobé udržitelnosti. Dnešní systém nás má zaháčkované. Do jukonu na Aljašku nebo třeba mna sibiř samozřejmě utéct mohu, dokonce v těchto ,,pustinách,, nemusím nutně ani dodržovat systémem nastavená pravidla. To vše ale za cenu že jednou příjde představitel systému který mě může napadnout kvůli nesmyslnému občanství, kvůli využívání státního nebo soukromého pozemku, nárokovat si úhradu ulovené zvěře nebo mi nějaký rádoby dobrák příjde sebrat děti z důvodu že jim prádlo neperu v pračce a nebo že nespí na zdravotní matraci a chodí k prameni s vědrem pro vodu nebo nedejbóže že jim neposkytuji vzdělání a nevodím je na preventivní prohlídky k lékaři.
To že přemýšlím o tomto způsobu života není rebelie, není to proto abych něco změnil ale je to protože chci žít život bez nesmyslných výdobytků civilizace popř. proto že chci docenit život jako takový. A toho nikdy nedocílím když někde vzadu v mysli bude dřímat strašák ve formě prohnilého systému který nedá pokoj ani tomu nejnevýznamnějšímu jednotlivci jen z principu a ve jménu ,,spravedlnosti,,.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist