https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rys-krystof-se-ztratil.vedci-po-nem-vyhlasuji-patrani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rys Kryštof se ztratil. Vědci po něm vyhlašují pátrání

14.3.2019 09:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rys Kryštof na snímku z fotopasti.
Rys Kryštof na snímku z fotopasti.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Mendelova univerzita
Rys Kryštof, který v roce 2016 překonal mnoho bariér, aby se dostal z Karpat až do Moravského krasu, je od loňského podzimu nezvěstný. Nepodařilo se ho zaznamenat ani na fotopasti. Výzkumníci po něm vyhlásili pátrání a prosí veřejnost o pomoc. Kryštof se v regionu těšil značné popularitě a obýval jako rysí solitér území severní oblasti Jihomoravského kraje. Informuje o tom Mendelova univerzita.
 

Výskyt rysa ostrovida v Moravském krasu byl poprvé po delším období zdokumentován na podzim 2016. „O rysovi jsme se dozvěděli díky náhodným pozorovatelům, kteří se s námi podělili o své zážitky. Následný detailní monitoring významně zvýšil naše znalosti o tom, jak rys v kulturní krajině jižní Moravy může žít," uvedl Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA.

Rys pojmenovaný Kryštof, si v člověkem pozměněné kulturní krajině našel své vlastní teritorium. Pro účely telemetrického sledování byl mladý samec v červnu 2017 odchycen a vybaven GPS obojkem. Výzkumníci následně získali unikátní časo-prostorové údaje, poznatky o prostorové aktivitě a habitatových preferencích rysa, které odráží přizpůsobivost jedince po jeho návratu na území, kde se dlouhodobě nevyskytoval. Vědci například zjistili, že velikost ročního domovského okrsku mladého samce obývajícího území Moravského krasu přesáhla 360 km2. Rys Kryštof se kromě intenzivního turistického ruchu adaptoval i na frekventované silnice, které překonal během sledování nejméně 673krát. Oblíbenou kořistí byl jednoznačně srnec, alternativou ve 24 procentech případů muflon.

„Pohyb a aktivitu rysa Kryštofa jsme monitorovali intenzivně od počátku jeho výskytu na celém území Moravského krasu. Aktuálně však nemáme o jeho výskytu žádné věrohodné zprávy," uvedl Martin Duľa, zoolog a vedoucí výzkumu rysa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Podle něj příčiny zmizení mohou být různé. „Například mohlo dojít k upytlačení, otravě nebo srážce s dopravním prostředkem. Vzhledem k mladému věku a absenci samice také nevylučujeme přesun na jiné území," uvedl Duľa.

Kryštof se přestal objevovat ve fotopastech a ani během zimy nenašli dobrovolníci, zoologové a myslivci žádné průkazné stopy ve sněhu. Vědci a ochránci přírody proto prosí veřejnost o pomoc a poskytnutí veškerých informací o výskytu rysa (stopy, stržená kořist, přímé pozorování) v širší oblasti Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a navazujících pohořích. Pozorování lze zasílat na e-mail stopy@selmy.cz.

„Kryštof je unikátní jedinec svého druhu. Jeho osud nás nadále nesmírně zajímá. Pro efektivní ochranu druhu je důležité identifikovat a řešit příčiny, které brání těmto šelmám obsazovat nová teritoria a setrvat na území mimo trvalou oblast výskytu rysa v ČR," dodal Duľa. Podle tiskové mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolíny Šůlové velká zvířata, jako je rys, potřebují rozsáhlý životní prostor. „Informace o tom, kudy se pohybují, jsou pro nás důležité, protože pomáhají při jejich ochraně. Slouží třeba k vytipování míst, kde je pro ně potřeba průchod přes silnice zabezpečit," uvedla Šůlová.

Dlouhodobé přežívání rysa ve střední Evropě je podle vědců závislé na schopnosti přesunu mladých jedinců mezi stávajícími izolovanými populacemi, které jsou například na Šumavě. Místo toho ale mladí rysové, kteří se vydají na delší potulky mimo jádrová území, beze stopy mizí či umírají pod koly aut. Osud rysa Kryštofa je symbolický a podobný osudu mnoha mladých rysů z Pošumaví nebo z Moravskoslezských Beskyd, kteří ze svých teritorií po několika letech beze stopy mizí. Poslední publikované studie a konkrétní případy potvrzují, že hlavní příčinou mortality rysů a stagnace populací je na středoevropské úrovni ilegální lov. V České republice stále chybí efektivní strategie, která by vedla k odhalení a vyšetření případu pytláctví velkých šelem. Vědci v této souvislosti žádají veřejnost také o poskytnutí informací o případném nelegálnímu ulovení nebo otrávení rysího jedince.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

fe

fesoj

15.3.2019 15:31
Hlavní příčinou mortality rysů a stagnace populací je na středoevropské úrovni ilegální lov... Lidé, přemýšlejte ! Fotopasti jsou dnes za každým keřem, vlčích a rysích hlídek se všude potlouká víc naž dost - a přitom se za spoustu let nepodařilo zadokumentovat ani jeden jediný případ upytlačení rysa ! Ono je to asi trochu jinak. Rozmnožování rysa v přírodě je velice pomalý proces, ne všechna mláďata přežijí, navíc rysice na rozdíl od vlčice mívá jedno, dvě, velmi zřídka tři koťata a navíc zpravidla nezabřezne každým rokem. Navíc rys má opravdu velký akční rádius a při svém přemísťování je nejvíc ohrožen srážkou s motorovými vozidly. A když si uvědomíme, že běžnou kořistí je jeho potravní konkurent liška, která je permanentně přemnožená, plná parazitů a často napadená prašivinou či Aujezskyho chorobou, nelze se divit, že rysů nepřibývá. U nás byla vloni zadokumentována mysliveckou fotopastí rysice se třemi koťaty. Sem tam najdeme stržené srnčí, ale není to žádná katastrofa. Naši myslivci opravdu nemají žádný rozumný dúvod, proč by měli rysa lovit. Něc jiného je vlk. Těch přibývá v průměru o 1/3 ročně. Stržená zvěř, s výjmkou ojedinělého světově nejlepšího mufloního stáda, myslivcům zatím tak moc nevadí. Ovšem ztráty chovatelů na ovcích a telatech jdou do statisíců, rok od roku se zvyšují, zabezpečovací opatření navrhovaná ochranáři jsou jen kecy v kleci a nedojde-li k zákonem řízené regulaci vlčí populace, bude vlk ilegálně loven vždy a všude - a to snad nikdo nechceme
Odpovědět
mr

15.3.2019 18:38 Reaguje na fesoj
No, vy jste prostě komik. Když jsem viděl tento článek, tak 1. mě napadlo, že je z něho už dávno u někoho předložka, v horším př. je už shnilý. Ano, rysi dosti loví lišky a kočky. Ale taky srnčí a muflony, což je jejich zásadní problém s myslivci. Nechápu, proč nás tu tak lakujete:
https://www.selmy.cz/clanky/nalez-uhynuleho-rysa-ostrovida-v-chko-beskydy/
Je leda otázkou k článku, proč kdosi tak rychle zničil důkazy, a proč za to nebyl potrestán. A CHKO Beskydy to nechalo plavat ... A vlci? Ti jsou pytlačeni stejně, jak je v článku s rysem. Proto mají naše lesy takové problémy s přemnoženou zvěří.
Odpovědět
Le

Lenka

15.3.2019 19:31 Reaguje na
Souhlasím s tímto názorem. Bydlíme v Javorníkách a vím od místní chlapů že myslivci upytlačují rysí jedince protože je považují za konkurenci.Bylo mně to řečeno lidmi kteří myslivce znají a mají to z první ruky.Je mi to hodně líto protože přemnožená vysoká nám likviduje vysazený les a oněm hrdinným lovcům rysa je to jedno...jejich les to není.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist