https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/safari-park-dvur-vystavil-veci-a-ilustrace-joy-adamsonove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Safari Park Dvůr vystavil věci a ilustrace Joy Adamsonové, chovatelky lvice Elsy

8.7.2020 11:27 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Adamsonová se narodila 20. ledna 1910 v Opavě. Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem, ale zejména upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem.
Adamsonová se narodila 20. ledna 1910 v Opavě. Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem, ale zejména upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Michal Šťastný/Safari Pak Dvůr Králové
Safari Park Dvůr Králové nad Labem vystavil osobní věci a ilustrace od ochránkyně přírody a spisovatelky Joy Adamsonové. Zoo tím připomíná letošní 110. výročí narození ženy, kterou nejvíce proslavila kniha Volání divočiny. Výstava, jejíž součástí jsou i panely přibližující život opavské rodačky Adamsonové, je k vidění denně v pasáži pavilonu šelem v klasické části safari parku v těsném sousedství gepardů nebo levhartů.
 

"Většina lidí si v souvislosti s Joy Adamsonovou představí lvici Elsu nebo gepardici Pippu. My jsme se rozhodli připomenout, že paní Joy byla mnohem všestrannější osobností, navíc s kořeny v dnešní České republice," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Výstavu safari park připravil se Zuzanou Beranovou, která je autorkou životopisu Joy Adamsonové. Vystaveny jsou například Adamsonové večerní šaty zlaté barvy z obchodního domu Harvey Nichols nebo její deník. K vidění jsou i výtisky knih Joy a George Adamsonových, dobové propagační materiály k filmu Volání divočiny a také několik ilustrací.

Adamsonová se narodila 20. ledna 1910 v Opavě. Příběh o lvici Else, kterou vychovala a vrátila do divočiny, se stal i filmovým trhákem, ale zejména upozornil miliony lidí na osud velkých afrických šelem. Adamsonová přispěla i k tomu, že zoo vytvořily příznivější podmínky pro zvířata, a založila několik národních parků v Africe, kde strávila většinu života.

Je také autorkou asi 700 botanických kreseb a obrazů příslušníků jednotlivých kmenů v Keni, jež jsou dosud základem expozice národního muzea v Nairobi. Adamsonová zemřela v lednu 1980 v keňském národním parku Shaba, kde ji zabil jeden z jejích zaměstnanců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Difko

8.7.2020 12:33
Nechci nějak popírat její propagaci a snahu o ochranu přírody,ale zas tak velkou ochránkyní nebyla když mohla nosit kožich z geparda.
Odpovědět
Hu

Hunter

8.7.2020 15:20 Reaguje na Petr Difko
Co je špatnýho na kožichu z geparda?
Odpovědět
Anyr

Anyr

8.7.2020 16:04 Reaguje na Hunter
Třeba že lidstvo se vyvíjí a nošení kusů mrtvých zvířat na těle je povážováno minimálně za přežitek, když už ne za barbarství.

„Velikost národa a jeho morální pokrok můžeme posuzovat podle způsobu jeho zacházení se zvířaty.“
— Mahátma Gándhí

„V mládí jsem se zřekl jedení masa a přijde ještě den, že lidé mně podobní se budou na zabíjení zvířat dívat tak, jako se dnes dívají na zabíjení lidí.“ — Leonardo Da Vinci

„Osvětim začíná tam, kde člověk stojí na jatkách a říká: vždyť jsou to jen zvířata.“ — Theodor W. Adorno

„Když vidíte děti, jak trýzní kočku nebo ptáčka, napomínáte je, učíte je soucitu s živým tvorem. Ale sami chodíte na lov a zasedáte k obědu, pro který bylo zabito pár tvorů. Nepozastavíte se nad touto zjevnou protichůdností?“ — Lev Nikolajevič Tolstoj

„Nenásilí vede k nejvyšší etice, jež je cílem veškeré evoluce. Dokud nepřestáváme ubližovat všem ostatním živým bytostem, jsme stále divoši.“ — Thomas Alva Edison

A tak dále, a tak dále, a tak dále. Ale jednak považuji za špatné prosazovat vegetariánství "příliš aktivně"; násilí plodí jen násilí. A jednak je to asi celkem zbytečné u toho, jehož láska ke zbraním a zabíjení pro sport je zřejmá už jen z jeho nicku v diskuzích. :))
Nicméně jsem optimista. Jednou to pochopí i tenhle zaostalý, minulostí a zvyky svázaný národ. :)
Odpovědět
Hu

Hunter

8.7.2020 17:11 Reaguje na Anyr
Kožešina je čistě přírodní materiál s unikátními vlastnostmi, na rozdíl od těch synetických sraček vyráběných z ropy. Ty zbývající sračky nehodlám vůbec nijak komentovat, to hraní si na lepšolidi z tepla pokojíčku od radiátoru ústředního topení mluví samo za sebe.
Odpovědět
Anyr

Anyr

9.7.2020 11:58 Reaguje na Hunter
Hádám, že mluvíš o botách, že? Jo, tam nad kůži není. :)
Ale jde o metodu získávání. Ta je špatná.

No a hele, já jsem minimálně desátá "malovesnická" generace. To, že člověk přestane killit a jíst zvířata přece neznamená, že je z bytu nebo města, ne? :D Stejně tak u nás mezi rodilcema vyhrál volby Drahoš a všichni tu třídí snad veškerý odpad. Ergo fakt nelze předpokládat, že moudrý člověk, volič Drahoše a Pirátů = měšťák, a vrah zvířat a volič Zemana a ANO = vidlák.
Nesmíš vidět ten svět tak jednoduše. I vidláci jako my se vyvíjejí. Třídíme, maso nejíme, Drahoše volíme, a přitom opravujeme rozpadající se ploty kolem četných polností, aby nám jabloně a mrkev nesežrali měštáci a jiná divá zvěř. :D
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

9.7.2020 14:25 Reaguje na Anyr
Takže když nosím v zimě péřovku a mám zimní péřový spacák, tak jsem přežitý barbar?

Njn, to se halt nedá svítit ... raději budu barbar, než se dřít s dvakrát tak těžkým báglem a ještě klepat kosu.

BTW ... na léto spacoš s dutým mám, tam to bohatě stačí a navíc to v nouzi mnohem líp schne, ale když je fakt kosa ... sorry jako.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist