https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sber-napojovych-kartonu-bude-dostupny-ctyrem-milionum-obyvatel-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sběr nápojových kartonů bude dostupný čtyřem milionům obyvatel ČR

12.11.2004 08:34 | PRAHA (EkoList)
"Nápojovým kartonům se při svých nákupech raději vyhýbejte," radili jsme v Zelené domácnosti před lety. "Je to kombinovaný obal, který se u nás nedá recyklovat." V současné době už to však ne zcela platí. Zjistit ale, nakolik je recyklace kartonů ekologicky šetrná, je stále prakticky nemožné.
 

První část tvrzení (kombinovaný obal) je stále pravda, nápojové kartony (NK), mezi jejichž nejznámějšího představitele patří TetraPak, jsou složené z několika vrstev - papíru a PE fólie (0,05 mm), pro trvanlivé potraviny se mezi papír a PE fólii přidává ještě velmi tenká hliníková fólie (0,0065 mm). Hliník zabraňuje světlu a kyslíku proniknout do obalu, čímž umožňuje uchovávat potraviny i několik měsíců.

Druhá část tvrzení (nedá se recyklovat) platí už jen v některých částech ČR. V roce 2002 byl spuštěn projekt zaměřený na ověření možností recyklace použitých nápojových kartonů v ČR. První svozy začaly na jaře 2003, vyhodnocení výsledků bude v roce 2005.

NK se svážejí do dvou papíren - v Čechách se NK zpracovává v Papírnách Bělá v Bělé pod Bezdězem, na Moravě v papírnách Kappa Morava Paper v Žimrovicích. Na Moravě se NK zpracovávají ještě v R.P.O. v Hrušovanech u Brna.

Suchá a mokrá
Metody zpracování NK jsou dvě - suchá a mokrá. O recyklaci suchou cestou se ČR v minulosti již pokoušela, linka na izolační desky v Nové Pace se pro finanční potíže pořádně nerozjela. Časem byla převezena do papírny Bělá, kde však bylo podle Miroslava Hašla z Papírny Bělá vyrobeno jen několik desek na regály pro sklad.

Suchou cestou zpracovává NK jenom firma R.P.O. Desky a panely, které vyrábí, lze použít jako izolační nebo stavební prvek pro rekonstrukci bytového jádra, půdní vestavby, jako obklad vnitřní i vnější nebo jako zateplení či ztracené bednění.

Nápojové kartony obsahují kvalitní celulózové vlákno.
Foto: Martin Mach/EkoList

Mokrou cestou, kterou se NK zpracovává v obou papírnách, se z NK získává kvalitní celulózové vlákno. "Proti sběrovému papíru má vlákno z nápojových kartonů lepší fyzikálně-mechanické vlastnosti - má vyšší pevnost a tuhost, vlákna jsou delší," říká Miroslav Hašl. Proces recyklace NK se od zpracování sběru liší především tím, že se z linky musí po každé zanášce odstranit plastový a hliníkový odpad. "Odstraňování se dělá ručně, protože používáme zařízení, které je vyvinuto pro zpracování běžného sběrové papíru. Nová technologie pro zpracování NK, kterou se snažíme zajistit, umí kontinuálně odstraňovat PE a hliníkový odpad a umí být rovněž tak produktivní jako stávající pro sběrový papír" říká Hašl.

Odpad z recyklace NK se buď spaluje nebo skládkuje. Možnosti jiného zpracování jsou, byť se u nás neprovozují: z odpadových fólií lze lisovat palety, květináče, odpadkové koše či ramínka na oděv. Technicky je také možné oddělit od sebe hliníkovou a plastovou fólii a hliník dále využít jako surovinu, pilotní projekty se podle informací TetraPaku testují v Německu nebo Španělsku. V Bělé se recyklací NK zabývají dva roky a za tu dobu zpracovali 250 tun nápojových kartonů, tedy zhruba 10 tun měsíčně. Podobně je tomu na Moravě. Podle informací od ekoložky Kappa Paper Morava Hany Veverkové jim svozové firmy více nedodaly. Podle Martiny Vrbové Eko-Kom očekává, že by se letos mohlo sebrat 500 t NK. Nárůst má přinést hlavní města Praha, které se ke sběru připojilo začátkem listopadu.

Jak probíhá sběr?
"V současné době již v každém kraji najdete obce, které třídí nápojové kartony. Do konce roku bude tříděný sběr NK dostupný již čtyřem milionům obyvatel," říká Martina Vrbová z Eko-Komu. Systém sběru je ponechán na obci a svozové firmě podle konkrétních podmínek v dané lokalitě. Možností je několik: nápojový karton může být sbírán ve směsi s papírem (Jesenicko, Plzeňsko), ve směsi s plasty (Litoměřicko, Morava), do samostatných pytlů (Jablonec, Děčín, menší města a obce), do samostatných nádob (Olomouc, Nový Bor, Praha) nebo i prostřednictvím škol (Liberec). Do sběru NK je možné dávat i jiné obaly z kombinovaných materiálů, kde převládá papír, například obaly od cukru, mouky a podobně.

Je karton šetrný?
"V Evropě jsou všechny naše obaly vyráběny z ekologicky pěstěných švédských lesů, které mají certifikát FSC (certifikát šetrného lesního hospodaření viz článek Dřevaři značkují)," říká Hana Zmítková ze společnosti TetraPak a dodává, že německé ministerstvo životního prostředí vyhodnotilo nápojový karton jako ekologicky přátelský obal.

Skutečně, německé Ministerstvo životního prostředí si nechalo vypracovat studii LCA (Life Cycle Assessment - hodnocení životního cyklu výrobku), která posuzovala dopady nápojových obalů na životní prostředí. Jako ekologicky šetrné obaly vyšly obaly vratné (jak sklo, tak plast), PE pytlíky (např. pytlíky na mléko) a nápojové kartony - nejhůře dopadly hliníkové plechovky.

Nápojové obaly jsou podle Vladana Záklasníka z Hnutí DUHA výhodné v tom, že se lépe skladují, což vysvětluje jejich velkou oblibu u obchodníků. "Nevýhoda nápojových kartonů je, že při recyklaci zůstává nepapírová část obalu jako odpad, s kterým se musí něco udělat - zpravidla spálit nebo skládkovat," říká Záklasník. Podle něho je stále nejvhodnějším obalem pro nápoje vratné sklo, které se může během svého života několikrát použít a na konci svého života jej lze bezezbytku zpracovat.

15. listopadu jsme opravili zkomolené jméno Vladana Záklasníka z Hnutí DUHA. Čtenářům i panu Záklasníkovi se za chybu omlouváme.

Článek vyšel v tištěném EkoListu č. 10/2004.


reklama

 
Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist