https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-deti-zeme-vyhlasuji-21-rocnik-ropaka-roku-a-zelene-perly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení Děti Země vyhlašuje 21. ročník Ropáka roku a Zelené perly

29.3.2016 08:29 | BRNO (ČTK)
Komisař Stanislav Blažek z policejního dopravního inspektorátu v Hradci Králové pronesl v rozhovoru pro MF Dnes podle Patrika silný výrok namířený proti cyklistům
Komisař Stanislav Blažek z policejního dopravního inspektorátu v Hradci Králové pronesl v rozhovoru pro MF Dnes podle Patrika silný výrok namířený proti cyklistům
Sdružení Děti Země vyhlásilo 21. ročník anticeny Ropák roku a Zelená perla za antiekologický čin a antiekologický výrok. Návrhy mohou lidé posílat do 8. dubna a vítěz bude známý 22. dubna. Kandidáty jsou letos například ministr dopravy Dan Ťok (ANO) a komisař Stanislav Blažek z policejního dopravního inspektorátu v Hradci Králové.
 

U kandidáta na Ropáka roku je nutné uvést důvod, tedy prosazování nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na uskutečnění nějaké antiekologické stavby. Loni bylo v nominaci 12 lidí. U kandidáta na Zelenou perlu roku je nutné uvést jméno autora výroku a jeho text a zdroj. Loni soutěžilo 30 výroků.

Předseda Dětí Země Miroslav Patrik uvedl, proč je na Ropáka nominovaný současný ministr dopravy. "Jeho resort během loňského roku bojoval proti zařazení dvou lokalit na Labi do soustavy Natura 2000, ačkoliv to odborné studie asi deset let požadují. Jde o území u Děčína s plánovaným jezem a o Slavíkovy ostrovy u Přelouče s uvažovaným plavebním kanálem, který má stavět firma Skanska," uvedl Patrik.

Blažek pronesl podle Patrika zase silně antiekologický výrok v rozhovoru pro MF Dnes. "Cyklista je podle mého soukromého názoru neidentifikovatelný lotr, který nemá žádnou registrační značku, běžně jezdí po chodníku, v protisměru, na červenou, po přechodech a v podnapilém stavu," citoval Patrik Blažka.

Loni se stal Ropákem roku ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) za prosazování návrhu aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040 s vysokou spotřebou energie a s nízkým využitím obnovitelných zdrojů, za snahu prolomit územní limity těžby hnědého uhlí z roku 1991 na Mostecku, za podporu výstavby nových jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech. Dále za nesouhlas s návrhem klimatické politiky Evropské komise, který do roku 2030 předpokládá snížení emisí oxidu uhličitého o 40 procent a za navržení přípravy ekologicky sporné těžby uranu na ložiscích nedaleko Polné na Jihlavsku.

Vítězem ankety Zelená perla 2014 se stal prezident Miloš Zeman, který prohlásil, že "jako prezident udělám vše pro to, aby zločiny ekologických nebo zelených fanatiků dále nepokračovaly."

V dřívějších letech získávali cenu různí ministři dopravy, ministři průmyslu, ale i ministři životního prostředí čí ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist