https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-krajina-na-zdarsku-shani-brigadniky-na-letosni-koseni-luk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sdružení Krajina na Ždársku shání brigádníky na letošní kosení luk

30.5.2021 01:15 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Louky bez kosení a bez péče degradují, zarůstají. Zhoršují se tam pak podmínky pro chráněné rostliny, jako jsou třeba orchideje nebo tolije bahenní. Ilustrační foto
Louky bez kosení a bez péče degradují, zarůstají. Zhoršují se tam pak podmínky pro chráněné rostliny, jako jsou třeba orchideje nebo tolije bahenní. Ilustrační foto
Zdroj | Piqsels
Sdružení Krajina z Počítek u Žďáru nad Sázavou shání brigádníky, kteří pomohou s kosením cenných podmáčených luk. Mohou to být živnostníci s křovinořezem nebo třeba parta studentů, kteří si budou chtít přivydělat. Kromě kosení mohou pomoci s hrabáním a svážením trávy, řekla Darina Coufalová ze sdružení.
 

Vloni toto sdružení působící hlavně ve Ždárských vrších zajistilo kosení zhruba 190 hektarů luk. "Čím dál méně lidí chce pracovat v tomto oboru, takže sháníme spolupracovníky," uvedla Coufalová. Sdružení by uvítalo živnostníky s vlastní sekačkou nebo křovinořezem, kteří by se mohli samostatně starat o některou z lokalit. "Nebo i brigádníky starší 18 let," uvedla.

Tyto louky jsou podle Coufalové v ohrožení kvůli tomu, že stát avizuje krácení finančních prostředků na péči o krajinu. "Louky bez kosení a bez péče degradují, zarůstají," uvedla. Zhoršovaly by se tam pak podmínky pro chráněné rostliny, jako jsou třeba orchideje nebo tolije bahenní.

Sdružení Krajina podle ředitelky Kateřiny Marečkové potřebovalo vloni asi čtyři miliony korun, aby mohlo zajistit posekání 190 hektarů cenných luk, při němž je velký podíl ruční práce. Na loukách se také vysekávají náletové dřeviny, někde se obnovují stružky. Uvedla, že pro letošek má sdružení avizovaný pokles financí na tuto péči asi o pětinu a ještě méně peněz by na ni mělo zbýt příští rok.

"V letošním roce to vypadá, že už se některé plochy nepokosí, zasáhne to zejména takové ty menší lokality. Dělá nám to starost," řekla Marečková.

Na podmáčenou louku na Šarátkách u Studnic poblíž Nového Města na Moravě se veřejnost může s ochránci přírody podívat 12. června. Výletníci se sejdou v 09:30 na návsi ve Studnicích, čekat je bude trasa dlouhá asi šest kilometrů. Minulé roky organizovalo Sdružení Krajina tuto botanickou vycházku zpravidla na konci května, kvůli letošnímu deštivému a chladnému jaru ale rostliny na loukách nakvétají pomaleji.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.5.2021 05:24
Nechci jim do toho moc kecat, kosí se kosou. Navíc s křovinořezem, sekačkou, to není ekologické !
Odpovědět
kk

karel krasensky

30.5.2021 15:56
Dejte mi lidi a já to udělám
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

30.5.2021 17:00
Sdružení je směšné. Můj syn tam v jednom sdruženém JZD dělal hlavního zootechnika a řešil to dvěma ovčáky a dvěma stády ovcí. Bez brigádníků a s výdělkem!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist