https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sdruzeni-samosprav-kritizuje-situaci-kolem-sbernych-dvoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z některých vesnic mohou kvůli špatnému financování zmizet sběrné dvory

7.2.2017 15:00 | PRAHA (ČTK)
Pošty se ruší, hospody se ruší a nakonec budou lidé vozit televize nebo lednice bůhvíkam.
Pošty se ruší, hospody se ruší a nakonec budou lidé vozit televize nebo lednice bůhvíkam.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sdružení místních samospráv (SMS ČR) kritizuje současný stav kolem financování obecních sběrných dvorů. Z některých vesnic kvůli tomu mohou sběrné dvory zmizet. Na briefingu ve Sněmovně to řekl předseda pracovní skupiny SMS ČR pro životní prostředí Karel Ferschmann. Například provozovatel kolektivního systému Asekol podle něj začal především menším obcím vypovídat smlouvy nebo přestal vyplácet odměny za sběr televizorů, takže obce musí provoz dvorů hradit ze svého.
 

Kolektivní systémy, které mají na starosti zpětný odběr použitých výrobků, snižují odměny, a to až do té míry, že za starší typy televizí už nedávají vůbec nic, popsal. "Takže my na těch sběrných dvorech shromažďujeme, skladujeme a pak nakládáme a nemáme z toho ani korunu," řekl Ferschmann ČTK. "Problém je ten, že těm malým obcím to vypovídají a ta služba mizí z vesnic. To už máme dneska: pošty se ruší, hospody se ruší a nakonec budou vozit televize nebo lednice bůhvíkam," dodal.

Problém kolektivních systémů podle něj vznikl tím, že se otevřelo konkurenční prostředí. Některé kolektivní systémy sbírají velké množství odpadu, za který dostávají peníze od výrobců, zatímco jiní provozovatelé je dostávají také, přitom ale nemají žádnou sběrnou síť. Ministerstvo životního prostředí přitom podle Ferschmanna nemá žádné nástroje, aby tuto situaci změnilo nebo aby kolektivní systémy zkontrolovalo. Obává se toho, že do doby, než se podaří změnit zákon, budou obce v područí kolektivních systémů.

Ministerstvo životního prostředí připravuje již delší dobu zákon o odpadech a zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností. Legislativní ráda vlády při jejich posledním projednávání minulý týden doporučila vládě, aby je vrátila ministerstvu k dopracování. Údajně k nim přetrvává asi 50 zásadních rozporů s různými připomínkovými místy.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
nlm mha
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

7.2.2017 15:20
MŽP si nechalo radit a podlehlo iluzi, že konkurenční prostředí udělá zdravější prostředí a, že MŽP sníží dohled nad provozem zpětného odběru. Opak je pravdou a možná hlavně ministr (Brabec) toto zavinil i on se pokoušel rozbít systém zpětného odběru obalů. Zaplať pánbů byl tento atak odvrácen, ale pan Kozel musel se znalými napnout mnoho sil k odvrácení tohoto nesmyslu.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist