https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-maae-bez-jadra-je-boj-proti-zmenam-klimatu-nemozny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf MAAE: Bez jádra je boj proti změnám klimatu nemožný

11.9.2018 00:20 (ČTK)
Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Na snímku Jukija Amano.
Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Na snímku Jukija Amano.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bez jaderné energie je boj proti změnám klimatu stěží možný. Prohlásil to včera šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano při zahájení zasedání Rady guvernérů, vrcholného orgánu MAAE. Pokud nebude vyčerpán plný potenciál atomové energie, bude podle Amana pro svět obtížné utlumit změny klimatu. Uvedla to agentura DPA.
 

Amano, který kvůli onemocnění svůj proslov nemohl přednést osobně, se opírá o nové prognózy svého úřadu. MAAE v pesimistickém scénáři vychází z předpokladu, že do roku 2030 celosvětově klesne kapacita výroby jaderné energie o deset procent. Do roku 2040 bude dál klesat a do roku 2050 má kapacita výroby elektřiny z jádra opět vzrůst, ale údajně už nedosáhne dřívější úrovně.

V optimistickém scénáři MAAE sice nevylučuje, že produkční kapacita do roku 2030 o 30 procent vzroste, pro severní, západní a jižní Evropu ale organizace počítá s třicetiprocentním poklesem.

Loni se ze štěpení jádra vyrábělo zhruba deset procent elektřiny, která byla ve světě vyprodukována. V současnosti ji vyrábí dohromady 455 reaktorů.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

11.9.2018 22:58
Pan Amano je zbytečně rozvláčný :-) Já bych jeho prohlášení zkrátil (beze změny významu) takto: Boj proti změnám klimatu je nemožný.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist