https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-mero-dodavky-ropy-do-cr-budou-obnoveny-v-patek-nebo-v-sobotu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf Mero: Dodávky ropy do ČR budou obnoveny v pátek, nebo v sobotu Aktualizováno

11.8.2022 12:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi to dnes řekl předseda představenstva společnosti Mero Jaroslav Pantůček. Ropa už podle něj teče na Slovensko i do Maďarska. Mero vlastní a provozuje ropovody Družba a IKL na českém území.
 
Ukrajina tranzit ropy zastavila 4. srpna, protože nedostala z Ruska peníze za srpnový tranzit. Rusko sice peníze odeslalo, ale ještě v červenci se mu v důsledku protiruských sankcí vrátily zpět. Tranzitní poplatek v zájmu obnovení dodávek ropy pak Ukrajině poslala slovenská rafinerie Slovnaft a její maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL. Toto řešení se však podle slovenského přepravce ropy Transpetrol netýká dodávek do ČR.

"Zákazník MOL učinil patřičné kroky, které vedly k tomu, že ropovod na té jižní části pro Slováky a Maďary funguje. Jsem informován od našeho zákazníka, že identické kroky podniká dnes, takže očekávám, že velmi brzy, buď zítra, nebo nejpozději pozítří (v pátek, nebo sobotu) ropa k nám bude proudit také," řekl Pantůček. V ČR zpracovává ropu Unipetrol, jehož vlastníkem je polská společnost PKN Orlen.

Podle Pantůčka je potřeba získat povolení státu k tomu, že tranzitní poplatky budou vyňaty ze sankcí EU, že je možné je zaplatit, a tím situaci odblokovat. Povolení vydává Finanční analytický úřad (FAÚ).

"Finanční analytický úřad již v průběhu dopoledne v souladu se sankčními předpisy obratem učinil veškeré úkony v jeho zákonné pravomoci nezbytné k tomu, aby opět mohla proudit ropa do České republiky," řekla ČTK mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. Mohou tak být zaplaceny tranzitní poplatky. Poplatky se podle Pantůčka platí vždy na měsíc. Pokud bude jejich uhrazení ze strany FAÚ posvěceno, bude možné stejný způsob použít i příští měsíc.

Podle Pantůčka není důvod k obavám, protože Česko má zásoby minimálně ještě na 12 dnů v provozních zásobách pro rafinerie a na dalších 90 dnů jsou zásoby ve státních hmotných rezervách. Česko má podle něj také plnohodnotnou variantu zásobování Transalpinským ropovodem (TAL) z italského Terstu.

Podle předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra má Unipetrol zásoby na plynulý chod rafinerie v Litvínově stále zhruba ještě na týden. Švagr dnes od Unipetrolu obdržel dopis, ve kterém SSHR zatím nežádá o uvolnění nouzových zásob ropy. Švagr to dnes řekl v České televizi. Stát má zásoby ropy na 90 dní.

Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit ropy severní větví podle dřívějších informací pozastaven nebyl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

11.8.2022 13:01
Nechápu, proč někoho stále zajímá ropovod Družba, když dle vyjádření naší vlády máme ropy dost odjinud. Nebo je tomu snad jinak?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2022 16:10 Reaguje na pavel peregrin
Není. Ropy máme dost, TAL je schopen nás vyzásobit dostatečně, navíc je to kaše Poláků a ne naše. Dusno vytváří pouze různí pisálkové, kteří chtějí přesvědčovat vohnouty, že tahle vláda nedělá nic pro lidi.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.8.2022 17:40 Reaguje na Pavel Hanzl
TAL nedokáže kapacitně nahradit Družbu, tak tu zase neblabolte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.8.2022 21:09 Reaguje na Jaroslav Studnička
TAL vyzásobí kromě nás ještě půl Německa, takže klídek. Nám stačí Indgolstadt na celou naši produkci.
Nevím, jakou kapacitu má Družba, ale počůrají se zase jen vohnouti, jako jste vy.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

11.8.2022 21:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Aha, tak že vše za podmínky, že se státy napojené na TAL vzdají svého podílu :-))).
To ještě se Německo může odpojit od Družby sever, že :-)))?
Proč tedy naše vláda vyjednala výjimku na ukončení dovozu ruské ropy, když dle vás není problém?

Blekota Hanzl zase neví o čem píše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2022 07:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ne. TAL zásobuje kus Německa a pokud my chceme celou naši produkci dovézt TALem, neměl by na to kapacitu. Někde v horách nebyly dost silná čerpadla. To se už podařilo vyřešit, takže zavřením Družby se nic nestane. Navíc k nám může jít ropa i z Poska, Naše rafinerie stejně patří Polákům.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.8.2022 09:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ropa z Polska k nám jít nemůže, neexistuje propojení. Pokud tedy neplánujete železniční nebo lodní dopravu :-))).

Nic se nevyřešilo. I přes navýšení kapacity TAL nepokryje toto navýšení objemy, které musíme odebírat přes Družbu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-bavorsko-zvysi-kapacitu-ropovodu-ktery-vede-i-do-ceska-208904
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.8.2022 21:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ten článek je měsíc starý a my máme benzín a naftu od všech možných evropských firem a na nějaké Kralupy i Litvínov v omezeném provozu nás neohrozí. Navíc se starají Poláci...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.8.2022 21:39 Reaguje na Pavel Hanzl
Blekotáte a utíkáte od tématu...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.8.2022 07:15 Reaguje na Jaroslav Studnička
Co zas utíkám? TAL se posiluje a pokud by se odstranilo úzké místo v Apách (což se už řeší), tak můžeme mít VŠECHNU ROPU odtud!! Co dořitě zase nechápete??
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.8.2022 18:52 Reaguje na pavel peregrin
1+
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.8.2022 13:20
Dobré, jen bohužel nenapsali, kterého roku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist