Šéf německé kontrarozvědky nyní nevidí důvod sledovat klimatické aktivisty
Ekologičtí aktivisté z Letzte Generation pořádají blokády silnic nebo se snaží upozornit na své klimatické požadavky akcemi v muzeích. Před časem například vychrstli bramborovou kaši na obraz Claudea Moneta v Postupimi. Mezi akcemi, které vyvolaly největší debaty, patřila silniční blokáda, kvůli které se speciální záchranné vozidlo nemohlo dostatečně rychle dostat k ženě, již srazil těžký nákladní vůz. Podle některých názorů protest zbytečně zpomalil záchrannou akci. Žena následně v nemocnici svým zraněním podlehla.
V debatě o protestech ekologických aktivistů šéf poslanců konzervativní Křesťansko-sociální unie (CSU) Alexander Dobrindt vyzval civilní kontrarozvědku a úřady, aby zabránily vzniku nové Frakce rudé armády (RAF). To byla krajně levicová ozbrojená skupina, která působila v západním Německu od 70. let minulého století a na svědomí má mimo jiné několik lidských životů.
Haldenwang ale uvedl, že kontrarozvědka nemá důvod se aktivisty zabývat, protože neútočí na ústavní systém a demokratické zřízení. "To, že porušují zákon, z nich nedělá extremisty," uvedl šéf tajné služby. Jejich aktivitami se musí spíše zabývat policie a soudy, dodal Haldenwang, podle kterého je Dobrindtův požadavek nesmyslný. Haldenwang také uvedl, že skupina demonstruje, aby přiměla vládu přijmout některá opatření, čímž ukazuje, že respektuje demokracii.
Haldenwangovo prohlášení kritizovali politici z CSU i krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). Politici této strany se kvůli extremismu v minulosti dostali do hledáčku tajné služby.
Podle stanice Deutsche Welle skupina Letzte Generation žádá po vládě například obnovení celostátní jízdenky do veřejné dopravy za devět eur měsíčně nebo zavedení maximální povolené rychlosti 100 kilometrů za hodinu na dálnicích.
reklama