https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sef-renaultu-vyzval-evropu-k-vetsi-spolupraci-v-oblasti-elektromobilu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéf Renaultu vyzval Evropu k větší spolupráci v oblasti elektromobilů

19.3.2024 19:50 (ČTK)
Foto | Breno Assis / Unsplash
Evropa by měla vyvinout větší společné úsilí, aby dokázala obstát v konkurenčním boji s čínskými výrobci elektromobilů. V otevřeném dopise to uvedl šéf francouzské automobilky Renault Luca de Meo, který je rovněž prezidentem Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA).
 

"Domnívám se, že dokážeme dosáhnout svých cílů prostřednictvím společného úsilí a partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem," uvedl de Meo. "V případě Airbusu jsme již viděli, že to Evropa dokáže," dodal. Poukázal tak na evropského výrobce letadel, jenž vznikl spojením aktivit v Německu, Francii, Španělsku a Británii, díky kterému může lépe soupeřit s americkým rivalem Boeing.

De Meo již dříve argumentoval, že takzvaný automobilový Airbus by pomohl sdílet obrovské náklady na výrobu levných elektromobilů a zároveň by umožnil získat výhody z většího rozsahu výroby.

"Ekologická transformace je týmový sport," napsal nyní šéf Renaultu v otevřenému dopisu. "Pod tlakem ze strany finančních trhů jsou evropští výrobci často nuceni soustředit se spíše na krátkodobé cíle v oblasti zisku než na investice potřebné pro dlouhé období," upozornil. "Čína tento problém vyřešila spojením všech svých sil, včetně finančních institucí, kolem jednoho cíle," dodal.

Evropský automobilový průmysl se nyní podle agentury Reuters připravuje na příliv levnějších čínských modelů elektromobilů s vyspělou bateriovou technologií. De Meo proto doporučil spustit deset velkých evropských projektů ve strategických oblastech, jako jsou například malé levné automobily, chytré dobíjení či dodávky klíčových materiálů. Evropa by se podle něj měla od čínských automobilek učit, protože jsou "o generaci napřed z hlediska výkonu a nákladů u elektromobilů".

De Meo rovněž varoval, že "úplné uzavření dveří" čínským výrobcům by bylo nejhorší možnou reakcí. Evropská komise v loňském roce začala vyšetřovat subvencování výroby elektromobilů v Číně. Šéfka komise Ursula von der Leyenová na podzim obvinila Peking, že zaplavuje světové trhy elektromobily, jejichž ceny jsou uměle nízké díky obrovským státním dotacím.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pk

pepa knotek

20.3.2024 17:01
To je komedie, tak čiňani dotují výrobu a to je špatně. Asi mi něco uniklo - EU zrušila dotace ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist