https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sefove-ceske-a-nemecke-horni-komory-jsou-pro-realisticky-pristup-ke-klimatu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šéfové české a německé horní komory jsou pro realistický přístup ke klimatu

22.9.2021 18:31 | PRAHA (ČTK)
Na realistickém přístupu k plnění klimatických cílů se shodli předsedové horních komor českého a německého parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Reiner Haseloff (CDU). Podle nich plánované snižování emisí nesmí mít negativní dopady na ekonomiku, soběstačnost a bezpečnost, uvedli v Praze. Podle Haseloffa je třeba využívat nové technologie, aby se Česko a Německo mohly nadále vyvíjet jako průmyslové země.
 

"Musíme vyvíjet nové technologie a řídit se tržním hospodářstvím, ne pouze ideologií, abychom zůstali konkurenceschopní," řekl novinářům předseda německé Spolkové rady Haseloff. Podle něj přechod na elektromobily není jedinou cestou jak snižovat emise. Připomenul možnost přechodu od fosilních paliv na vodík.

Haseloff, který je rovněž sasko-anhaltským premiérem, zdůraznil také využití železniční a vodní dopravy. Jako příklad uvedl dokončení vysokorychlostní železnice z Drážďan do Prahy, vodní dopravu po Labi označil za základ dlouhodobě udržitelné logistiky.

O zajištění podmínek pro plavbu na Labi hovořil Haseloff také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). "Mají velký zájem na tom, aby Labe fungovalo jako vodní cesta. Je to zájem ekologický, ekonomický," řekl ČTK Vondráček. Připomněl červencový podpis dohody mezi Českem a Německem o základních parametrech pro fungování labské vodní cesty. Předseda Sněmovny doufá v to, že se revitalizaci plavby po Labi podaří uskutečnit.

"Shodli jsme se na tom, že důležitá pro naši budoucnost je stabilita hospodářství," uvedl Vystrčil. Podle něj není možné, aby v plnění klimatických cílů zůstaly Evropská unie, Česko nebo Německo osamoceny. "Nesmíme připustit, aby se naše výroby z Evropy přesouvaly do Asie," řekl předseda Senátu. Podle něj je třeba, aby se evropské státy nestaly závislé "na nějaké nedemokratické zemi", například ve výrobě zdravotnických pomůcek nebo elektrosoučástek.

Vystrčil označil za zásadní soběstačnost a udržitelnost Evropské unie. "Musíme si nechat otevřená všechna řešení. Není možné, abychom jako jedinou cestu snižování emisí v automobilovém průmyslu přijali to, že budou jezdit pouze elektromobily," uvedl předseda Senátu.

Ochrana klimatu byla v Německu ústředním tématem kampaně před letošními parlamentními volbami, které budou v neděli. Země se zavázala dosáhnout neutrality emisí skleníkových plynů nejpozději do roku 2045. Kvůli tomu chce ukončit výrobu elektřiny z uhlí od roku 2038.

Vondráček s Haseloffem mluvili také o volbách, které čekají Německo i Česko. "Oba si přejeme, aby pokračovaly dobré česko-německé vztahy bez ohledu na to, kdo vyhraje. Aby v podstatě vyhrál zdravý rozum, aby na žádné straně nevyhrál nějaký extrém," podotkl předseda Sněmovny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 10:19
Je potřeba volit rozumné politiky, což v tomhle článku skutečně vidím.
Odpovědět
JO

Jarka O.

24.9.2021 12:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte pána z CDU? Ten mluví rozumně. Ne, máte pravdu, v článku je jedno domácí celkem ucházející jméno.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist