https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-chce-zachovat-nynejsi-postup-planovani-mysliveckeho-hospodareni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát chce zachovat nynější postup plánování mysliveckého hospodaření

21.7.2021 17:47 | PRAHA (ČTK)
Někteří senátoři i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neúspěšně naléhali na to, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění.
Někteří senátoři i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neúspěšně naléhali na to, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění.
Senát chce v předloze proti invazivním druhům zachovat nynější postup plánování mysliveckého hospodaření. Novelu vrátil s pozměňovacím návrhem Zdeňka Nytry (ODS) k opětovnému posouzení poslancům. O myslivecké hospodaření se vedla v horní komoře nejširší diskuse. Při hlasování neuspěli zastánci již dříve přijatých změn mysliveckého plánovaní, které mají být účinné od konce listopadu a mají posílit roli státu v regulaci přemnožené zvěře.
 

Zrušení větší úlohy státních úředníků už v předloze proti invazivním nepůvodním druhům schválila jednou z poslaneckých úprav Sněmovna. Podle senátorů byla ale legislativně chybně napsaná a nevedla by k zamýšlenému cíli.

Garanční výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí neprosadil v Senátu úplné vyškrtnutí poslanecké úpravy jako přílepku. Pokud by uspěl, od konce listopadu by plány mysliveckého hospodaření v jednotlivých honitbách určovaly státní úředníci místo uživatelů a vlastníků honiteb. Většina senátorů se přiklonila k Nytrovu pozměňovacímu návrhu, podle kterého bude uživatel honitby každý rok provádět sčítání zvěře a zpracovávat plán mysliveckého hospodaření. Pokud se na něm nedohodne s majitelem honitby, vstoupí do schvalovacího procesu úředník.

Nytra uvedl, že podle pravidel, která mají za současného zákonného stavu platit od konce listopadu, by plán stanovoval úředník od stolu. "Vždyť je to nucená správa lesa," prohlásil. Zastánci naopak argumentují snahou o omezení počtu přemnožené spárkaté zvěře, tedy například jelenů a srnců, která se živí mimo jiné sazenicemi listnatých stromů a jedlí.

Cílem vládní předlohy je omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů v Česku. Reaguje na unijní nařízení a má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v Česku rozšířily. Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody. Sněmovna do předlohy přidala mimo jiné posílení pravomocí členů stráže přírody a lesní stráže. Úřady by měly možnost zakázat nebo omezit odpalování ohňostrojů nebo zábavní pyrotechniky také na zvláště chráněných územích nebo ve významných ptačích oblastech.

Někteří senátoři i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) neúspěšně naléhali na to, aby horní komora předlohu schválila ve sněmovním znění. Zaznívaly obavy, že poslanci se nestihnou se senátními úpravami na poslední schůzi v září před říjnovými sněmovními volbami vypořádat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

21.7.2021 20:59
kdo se bojí nesmí do lesa
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist