https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-kvuli-evropske-komisi-posilil-pozici-ekologickych-sdruzeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení

23.3.2019 00:25 | PRAHA (ČTK)
V Česku nebyl dosud zaznamenán žádný případ takové ekologické újmy, který by si vyžádal uložení nápravných opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě.
V Česku nebyl dosud zaznamenán žádný případ takové ekologické újmy, který by si vyžádal uložení nápravných opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

 

Novela stanoví, že řízení o uložení preventivních nebo nápravných opatření je možné zahájit z moci úřední i na žádost neziskové organizace založené za účelem ochrany životního prostředí. Pokud by předloha nebyla přijata, Česku by hrozila pokuta nejméně dvou milionů eur (zhruba 51,3 milionu korun).

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) označil za liché obavy, že by změna mohla poskytnout nevládním organizacím nástroje k blokování nové výstavby. V Česku navíc podle něho nebyl dosud zaznamenán žádný případ takové ekologické újmy, který by si vyžádal uložení nápravných opatření podle upravovaného zákona.

Evropská komise vytýkala Česku, že hlavním postupem při řízení o uložení preventivních nebo nápravných opatření je řízení z moci úřední, a na tento způsob se podle ní klade větší důraz, než na řízení zahajované na žádost. Je to podle komise v rozporu s příslušnou směrnicí. Argumenty České republiky komise podle ministra Brabce nepřijala.

Žádost o zahájení řízení bude moci podle navrhovaného znění podat fyzická nebo právnická osoba, která je ekologickou újmou dotčena nebo je u ní takové dotčení pravděpodobné. Nově má být výslovně uvedeno, že o něj bude moci požádat i právnická osoba, která není založena za účelem podnikání a jejímž hlavním cílem je ochrana životního prostředí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.3.2019 11:42
Konečně se do ČR dostává evropské právo ve vztahu k ekologickým organizacím a jejich právním postavení .
Teď ještě aby Ústavní soud shodil novelu zák. 114/92 Sb.,kterou bylo omezeno právo spolků vstupovat do územních řízení v novele stavebního zákona.
Doslova :
"Návrh na zrušení ustanovení odst. 3 věta první ve slovech "podle tohoto zákona" v § 70 zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění zákona č. 225/2017 Sb., a ustanovení odstavců 9, 10 a 11 v § 4 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování.."

Text návrhu tady :
https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Navrhy/Pl._US_22_17_navrh.pdf
Odpovědět

24.3.2019 09:57
Opět ukázka toho, jak EU ohrožuje demokracii a ekologové jsou jejím trojským koněm.

Ekologická hnutí jsou v podstatě fašistické skupiny a jakékoli posílení jejich moci jednoznačně ohrožuje demokracii.
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.3.2019 09:58 Reaguje na
Tohle bylo ode mě.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist