https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-nepodporil-zadost-o-odklad-rozsirovani-bezzasahovych-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území

31.10.2019 00:35 | PRAHA (ČTK)
Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území na Šumavě kvůli boji se suchem a s kůrovcem. / Ilustrační foto
Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území na Šumavě kvůli boji se suchem a s kůrovcem. / Ilustrační foto
Foto | Aktron / commons.wikimedia.org
Senát nepodpořil žádost o odklad rozšiřování bezzásahových území na Šumavě kvůli boji se suchem a s kůrovcem. Chyběl k tomu dnes jediný hlas. Ministerstvo životního prostředí už dříve podobnou žádost o odklad odmítlo. Navrhlo vyhlášku, která v souladu se zákonem o národních parcích s rozšířením bezzásahové zóny počítá. Senát o odkladu rozhodoval na základě petice.
 

Odklad se měl podle doporučení výborů zemědělského a pro životní prostředí týkat oblastí, kde smrky představují více než pětinu plochy lesů. Zóny přírodní a přírodě blízké by neměly přesáhnout polovinu rozlohy národních parků.

"Bezzásahový režim v národních parcích přispívá k šíření kůrovce, a tím zhoršuje stav lesních porostů, přispívá k jejich usychání a znemožňuje lesům plnit jejich vodohospodářskou a klimatickou funkci," shodly se výbory.

Horní komora se neztotožnila ani s doporučením svého petičního výboru, podle něhož chybí "relevantní údaje, které by prokazovaly, že chráněná přírodní území nebo přírodě blízká opatření při péči o les jsou zdrojem současné kůrovcové kalamity". Jejím hlavním faktorem je podle výboru sucho způsobené změnou klimatu.

Senátor ODS Zdeněk Nytra (ODS) namítl, že bezzásahové zóny sice nejsou "jediným a prapůvodním zdrojem kůrovcové kalamity", ale jsou jednou z příčin, které je třeba potlačovat. Podle senátora Přemysla Rabase (za hnutí Senátor 21) by bylo vhodné ponechat národní park jako laboratoř přírody. "Nechme Šumavu přírodě," dodal. Náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský uvedl, že rozšíření zón přinese větší stabilitu pro lesy na Šumavě a že "čas to jenom ukáže".

Petici Za zákon pro zelené lesy Šumavy podepsalo přes 11.000 lidí. Reaguje na přijatou úpravu, podle níž má být bezzásahová zóna na 27,7 procenta plochy šumavského parku, a zóna přírodě blízká, která počítá s minimálním zásahem lidí, na 24,6 procenta rozlohy parku. Tomu odpovídá i návrh ministerské vyhlášky. Podle autora petice Pavla Martana bude její schválení znamenat, že na Šumavě uschne 6000 hektarů lesů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

31.10.2019 21:54
Jaký má význam rozšiřování bezzásahových území? Šumava je tak poznamenána lidskými zásahy, že bych spíš viděl význam v tom, chránit krajinu takovou, jak jí přetvořily předchozí generace obyvatel Šumavy, než prosazovat bezzásahovost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.11.2019 07:13 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Kdyby jste chtěl odpověď na svoji otázku, tak si jí najdete asi tak za 5 minut hledání na internetu.. vy jí ale nechcete...
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.11.2019 07:51 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Protože na obhajobu bezzásahovosti se dají nalézt jen bezcenné bláboly ultralevičáckých fašistoidů z řad zelených. "Bezzásahovost" ve smrkové plantáži je totální nesmysl, stav Šumavy to názorně ukazuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist