https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-odmitl-povinne-vzdelavani-veterinaru-v-novele-o-chovu-psu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senát odmítl povinné vzdělávání veterinářů v novele o chovu psů

5.12.2019 00:17 | PRAHA (ČTK)
Senát odmítl zavést povinné dodatečné vzdělávání veterinářů v novele, která má zejména zpřísnit pravidla pro chov psů. / Ilustrační foto
Senát odmítl zavést povinné dodatečné vzdělávání veterinářů v novele, která má zejména zpřísnit pravidla pro chov psů. / Ilustrační foto
Foto | JenniGut / Pixabay
Senát odmítl zavést povinné dodatečné vzdělávání veterinářů v novele, která má zejména zpřísnit pravidla pro chov psů. Předlohu proto včera vrátil Sněmovně k opětovnému projednání. Úpravu dalšího vzdělávání veterinářů prosadili do novely poměrně těsně poslanci. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) se k tomu postavil neutrálně.
 

Proti úpravě vzdělávání veterinářů měly výhrady také Státní veterinární správa i Komora veterinárních lékařů. Podle ní nebylo z příliš obecné úpravy zřejmé, zda má být vzdělávání nadále dobrovolné, nebo povinné. Povinné vzdělávání by ale musel hradit stát, což není nijak zaručeno.

Senát na doporučení svého zemědělského výboru v novele odstranil také další nepřesnosti. Doplnil například chybějící zmocnění pro ministerstvo zemědělství pro vydání prováděcího předpisu ohledně ohlašovací povinnosti majitelů psů.

Novela má mimo jiné stanovit, že lidé budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat před odevzdáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Očipování psů bude nutné hlásit veterinární správě. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Chovatelé psů budou mít podle novely sedm dní na to, aby nahlásili veterinářům informace o tom, že chovají nejméně tři feny starší 12 měsíců. Úmrtí některé z nich budou muset rovněž nahlásit do týdne. Pokud bude v jedné domácnosti více chovatelů, bude mít oznamovací povinnost pouze jeden z nich. Cílem je zamezit obcházení zákona a snahám vyhnout se oznamovacím povinnostem a veterinárním kontrolám.

Oznamovat chov nebudou muset útulky pro zvířata, hotely a penziony pro zvířata, ozbrojené nebo bezpečností sbory nebo chovatelé vodicích nebo asistenčních psů. Veterináři evidují na 900 chovatelů pěti a více fen, za nesplnění nahlašovací povinnosti uložili od předloňského listopadu sankce ve 40 případech, uvedlo ministerstvo zemědělství.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

7.7.2020 11:33
Mám fenu vlčáka, manželka má čivavu a tak se bojím co bude chtít holka, je uplně jedno jestli může být 10,5, nebo 3. Ničemu to nepomůže. Mluvilo se o zákazu předávat psa na parkovišti, to je tak stupidní řešení že k tomu není ani co dodat, předával jsem psa na parkovišti protože fakt neznám 100 km vzdálené město, pani si přijet nemohla a co má být? Psa co si vybrala měla od narození prakticky online na webce u nás v obýváku.
Žádný podobně mentální zákony nejsou potřeba a lidi co maj sklep plnej psů v klecích na tři patra se tomu jen smějou, stačilo by aby lidé kteří toto mají řešit odvedly kvalitní práci při sběru dat kterých je na netbazarech nekonečně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist