https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senat-schvalil-odklad-zakazu-provozu-starych-kotlu-v-domech-o-dva-roky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Staré kotle na uhlí budou moci lidé používat ještě další více než dva roky Aktualizováno

24.5.2022 10:51 | PRAHA (ČTK)
Kouřící komín rodinného domu.
Kouřící komín rodinného domu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Staré neekologické kotle na uhlí budou moci lidé používat v domácnostech ještě další více než dva roky. Odklad jejich zákazu na září 2024 přinese vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha také například ruší povinné přimíchání biosložek do pohonných hmot a omezuje okruh podnikatelských vozidel podléhajících silniční dani.
 
Dosavadní znění zákona předpokládalo výměnu starých kotlů na pevná paliva, které slouží jako zdroj ústředního vytápění, do konce letošního července. Nevztahuje se na kamna pro přímé vytápění v místnostech. Odklad se týká stacionárních zdrojů ústředního vytápění o jmenovitém tepelném příkonu do 300 kilowattů v rodinných domech, bytových domech a stavbách pro rodinnou rekreaci.

Vláda odklad zdůvodnila mimo jiné tím, že na trhu existuje omezený počet montážních společností, a možným nedostatkem kotlů, které mají být nově instalovány. Situace se může podle důvodové zprávy zhoršit i například kvůli nedostatku železa a oceli na trhu.

"Uvedené důvody by při zachování stávajícího stavu mohly znamenat zvýšené riziko nesplnění zákonné povinnosti ve stanoveném termínu, a to u značného množství provozovatelů, mezi něž patří řada nízkopříjmových domácností," stojí ve zdůvodnění. Podle odhadů zbývá vyměnit ještě více než 200.000 starých neekologických kotlů.

"Posun je vhodný také vzhledem k nejasné situaci ohledně budoucí dostupnosti a ceně zemního plynu," píše se v důvodové zprávě. Výrazné zvýšení cen energií v poslední době může majitele nemovitostí podle vlády přimět k vyšší ochotě investovat do celkových úprav ke snížení energetických nároků budov.

Odklad povinné výměny kotlů je součástí širší vládní předlohy, která míří proti růstu cen paliv a energií. Kromě jiného od července ruší povinné přímíchávání biosložky do nafty a benzinu. Konec povinného přimíchávání biosložky do nafty povede podle dřívějšího vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) k jejímu zlevnění o 1,50 Kč až dvě koruny za litr. Přimíchávání zůstane dobrovolné. Kromě toho Parlament již dříve schválil vládní návrh na dočasné snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 Kč na litr. Od zrušení povinného přimíchávání si vláda slibuje kromě jiného, že dodavatelům pohonných hmot ubude administrativa s vykazováním, že povinnost plní.

Další změnou, se kterou předloha přichází, je částečné zrušení silniční daně pro vybraný okruh vozidel. Daň se platí za vozidla sloužící k podnikání. Ruší se pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Zároveň se snižuje sazba daně pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun, a to na nejnižší přípustnou míru. Například nákladní automobil o třech nápravách s hmotností 22 tun a stářím do tří let by měl nově podléhat dani 5800 korun místo současných 16.000 Kč. Úplnému zrušení daně v této kategorii brání podle vlády evropská legislativa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

24.5.2022 11:28
Alespoň něco. Jinak 90% problémů s "neekologickými" kotli není v nich, ale a) v předimenzování, b) v malém průměru komínu, c) ve špatné obsluze.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

24.5.2022 17:14 Reaguje na pavel peregrin
Tak jest !
Odpovědět
MM

Milan Milan

24.5.2022 21:06
Staré, kotle vůbec nemusí být neekologické. Je to než o ekologii spíše virtuálně pokřivený pohled na vše starší včetně např. aut, či postupů v ochraně lesů, nebo prokazování zdravotní způsobilosti, spíše buzerace seniorů-řidičů......Naše krajina a vesnice teď velmi často připomínají spíše rozvojové země než kultivované prostředí. Např modernizace elktrosítí z drátů na kabely, tak to je jako z doby průmyslové revoluce, předměstské plechové haly na nejlepších polích, zdevastované lesy jsou důvod k zaslzení, plány na fotovoltaiku .......
Odpovědět
kk

karel krasensky

24.5.2022 21:09
Staré.nově kotle neřešte.Za dva roky už stejně nebudete mít na otop.A ten komu se bude pravidelně kouřit z komína bude podroben vyslechu na policii kde na to vzal.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.5.2022 09:21 Reaguje na karel krasensky
A kdo volil sedmičku, má dnes prázdnou ledničku. Posměšná průpovídka komunistů u prvních svobodných voleb. Vidíš se v tom? Ty určitě bydlíš v RD a rozumíš problematice. Čím hůř, tím lépe a s takovými Manfrédy tady žijeme.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.5.2022 11:41
Lenin by to nazval "poznaná nutnost" , nějak se nám ta ekologie vymyká z rukou.
Lék na to je , stopnout Green Deal a přežít s odřenýma ušima.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.5.2022 11:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Grýndýl je jediná možnost, jak z toho vybruslit s ušima bez odřenin.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist