Senátoři debatovali o členství ČR v Mezinárodní velrybářské komisi

Například senátor Přemysl Rabas (SEN 21 a Piráti) uvedl, že členem velrybářské komise je řada vnitrozemských rozvojových států. Podle něj v komisi hlasují třeba ve prospěch Japonska, které členem není. Senátor Jan Schiller (ANO) poznamenal, že 750 000 korun v tomto případě není kapka v moři, ale nic v moři. Prohlásil, že Japonsko obchází veškerá pravidla a velryby vybíjí. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který tento bod uváděl místo ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), řekl, že podle MŽP je Mezinárodní velrybářská komise jediným mezinárodním instrumentem, který reálně přispívá k ochraně velryb.
"Lov velryb má sice dlouhou historii, ale stal se neudržitelným v prvních desetiletích 20. století v souvislosti s rozšířením parního pohonu lodí a harpun s výbušnými hlavicemi. To vedlo prakticky na pokraj vyhubení velryb," uváděl senátor Martin Krsek (SEN21 a Piráti). "Já považuji za správné, že i naším hlasem se už po desetiletí udržuje moratorium na komerční lov velryb, byť samozřejmě nikoli v ideální podobě," dodal.
Ministerstvo v podkladech senátorům také uvedlo, že na konferencích a schůzích věnovaných životnímu prostředí a ochraně přírody, kterých se ČR účastní, zastupovalo loni českou stranu 190 lidí a cestovní náklady celkem činily 6,6 milionu korun. Zástupci MŽP například loni v květnu zastupovali Česko v keňském Nairobi na zasedání orgánů Úmluvy o biodiverzitě. Na podzim se v kolumbijském Cali účastnili konference OSN o biodiverzitě nebo v srpnu v thajském Bangkoku jednali o mezinárodní smlouvě o znečištění plasty.
reklama