https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/senatori-navrhli-soudu-aby-zastavil-povrchovou-aplikaci-stutoxu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Senátoři navrhli soudu, aby zastavil povrchovou aplikaci Stutoxu

27.4.2020 00:32 | BRNO (ČTK)
Hraboši se v Česku přemnožili už loni. Z boje proti hlodavcům se stalo politikum. / Ilustrační foto
Hraboši se v Česku přemnožili už loni. Z boje proti hlodavcům se stalo politikum. / Ilustrační foto
Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby zrušil nařízení umožňující na plochách zasažených kamalitou povrchově aplikovat přípravek proti hrabošům Stutox II. Nařízení vydal v březnu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚS). Zmiňuje omezené a kontrolované použití Stutoxu rozhozem na pozemcích, kde je dosažen nebo překročen pětinásobek prahu škodlivosti hrabošů pro konkrétní plodinu.
 

Senátorský návrh je dostupný na webu Ústavního soudu. Rozhodovat o něm bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců, zpravodajem je Jaroslav Fenyk. Návrh podepsali například senátoři Marek Hilšer, Ladislav Kos, Lukáš Wagenknecht a Renata Chmelová.

Podle senátorů je nařízení v rozporu s ústavním pořádkem a se zákonem o rostlinolékařské péči. Upozorňují na to, že žádný právní předpis nespecifikuje neurčitý pojem "aktuální práh škodlivosti", hodně tedy záleží na individuálním posouzení pozemku pracovníky ÚKZÚZ. Nařízení jim tak dalo značnou pravomoc, která neplyne přímo ze zákona, poukazují senátoři.

"Výkonná moc si nemůže sama formou podzákonných právních předpisů zakládat pravomoc k vydávání individuálních správních aktů v konkrétních případech," stojí v návrhu.

Hraboši se v Česku přemnožili už loni. Z boje proti hlodavcům se stalo politikum. ÚKZÚZ loni v létě povolil rozhoz jedu na povrch půdy na velké části území ČR. Ministerstvo zemědělství ale po vlně kritiky ze strany ochránců přírody a ministerstva životního prostředí účinnost povolení pozastavilo. Později se po plošné aplikaci jedu na Moravě našlo skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů, u kterých testy prokázaly zbytky jedu.

Podle letošního nařízení zkontrolují pozemky, u kterých požádá zemědělec o aplikaci jedu, pracovníci ústavu. Zjistí, zda je tam hraboš doopravdy přemnožený. Letošní populace hrabošů jsou podle dostupných informací srovnatelné se situací z loňského jara.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří S

27.4.2020 18:30
Opravte si prosím chybu. Nenašlo se 80 uhynulých zajíců, ale 3. A reziduum fosfidu zinku bylo prokázáno jen u 1 kusu, přičemž SRS nedokázal potvrdit, že konkrétní jedinec zemřel jen na Stutox II.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.4.2020 22:20
Jak je tam, v tom návrhu senátu jméno Hilšer, tak jde o normální zviditelňování neznámých politiků, volených 10-15% voličů.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.4.2020 22:21
Jak je tam, v tom návrhu senátu jméno Hilšer, tak jde o normální zviditelňování neznámých politiků, volených 10-15% voličů.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.4.2020 09:57
Jen ukázka, že senát prakticky výlučně škodí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.4.2020 22:33
Doufám, že dá Ústavní soud této skupině senátorů za pravdu. Ještě že senát máme.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist