https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sest-projektu-se-utka-ve-finale-souteze-e.on-energy-globe-zamerene-na-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šest projektů se utká ve finále soutěže E.ON Energy Globe zaměřené na ekologii

23.5.2024 18:39 | PRAHA (ČTK)
Soška E.ON Energy Globe Award, neboli "eko Oskar".
Soška E.ON Energy Globe Award, neboli "eko Oskar".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Autonomní a ekologický robot v zemědělství, biometanová stanice nebo rezervace původních velkých kopytníků jsou projekty, které se letos utkají v soutěži E.ON Energy Globe. Společnost E.ON dnes představila šest projektů, které budou soupeřit o hlasy veřejnosti. V letošním ročníku vybírala porota Akademie věd ze 167 projektů, hlasovat pro jednotlivé finalisty mohou lidé na webu soutěže do 20. srpna. Vítěze vyhlásí společnost na ekologickém festivalu 31. srpna v Brně.
 
O hlasy lidí se bude ucházet Roboton - robot v zemědělství, který snižuje náročnost lidské práce, spotřebu herbicidů i negativní dopad na obdělávanou půdu. Biometanová stanice v Litomyšli je jedinečnou zemědělskou stanicí svého druhu v Česku, která vyrábí klimaticky neutrální palivo z odpadů ze zemědělské půdy. Rezervace velkých kopytníků ukazuje, jak může chov divokých koní, zubrů a praturů pomáhat rozmanitosti přírody. Spásají divoce rostoucí traviny a uvolňují místo dalším rostlinám, půda poté lépe zadržuje vodu.

Mezi finalisty jsou i ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně, která přinášejí lepší klima, větší biodiverzitu a finanční úspory pomocí retenční nádrže nebo zelené střechy s lokálními rostlinami.

Porota vybrala i projekt Patronáty, který prohlubuje vztah dětí i veřejnosti k přírodě a místu, kde žijí. Odstraňují invazivní druhy, rozmísťují ptačí budky nebo vysazují stromy. Dále je mezi soutěžícími také projekt společnosti Devinn zaměřený na elektřinu ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů.

"Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty a každý rok jsem zároveň hrdá na to, kam soutěž E.ON Energy Globe směřuje a že ji vždy posouváme zase o krok dál, vlastně se dá říct mnohem blíž veřejnosti. Loni jsme v Praze uspořádali Ekofestival. Zavítalo na něj pět tisíc návštěvníků, kteří nám potvrdili, že jsme se vydali správnou cestou. Letos uspořádáme Ekofestivaly hned dva a budou plné přednášek, workshopů a zábavy," řekla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohlová.

První letošní Ekofestival se uskuteční 8. června v Českých Budějovicích a představí se na něm projekty soutěžící o titul ekologického projektu roku. Druhý se koná 31. srpna v Brně, kde bude vyhlášen vítěz letošního ročníku soutěže.

Společnost E.ON vyhlašuje takzvaného ekologického Oscara už 16 let, stejně jako loni soutěží všechny projekty v jedné kategorii. Vítěz pak získá cenu 500.000 korun. Soutěž oceňuje projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále.

E.ON Česká republika má přes 3000 zaměstnanců, prostřednictvím své distribuční sítě dlouhé 66 000 kilometrů zásobuje elektřinou 1,5 milionu zákazníků především z jižních Čech, Vysočiny a jižní Moravy. V distribuci plynu disponuje více než 4000 kilometrů dlouhou sítí, zásobuje 114 000 odběrných míst. Firma je součástí koncernu E.ON SE, který sídlí v německém Essenu a působí ve 30 zemích světa, kde elektřinou a plynem zásobuje na 50 milionů zákazníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist