https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sikela-ceka-pokrok-v-jednani-eu-o-krizovem-energetickem-balicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Síkela čeká pokrok v jednání EU o krizovém energetickém balíčku

25.10.2022 12:43 | LUCEMBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Země Evropské unie by mohly pokročit v debatě o nových krizových energetických opatřeních, aby je stihly schválit do konce listopadu. Před dnešním jednáním s unijními kolegy to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož musí EU připravit nouzové nástroje bez ohledu na současný pokles cen plynu. Evropská komise (EK) by podle něj zároveň co nejdříve měla přijít s chybějícími podrobnostmi týkajícími se stropu na cenu plynu, po němž volá velká část zemí. Ministři by kromě toho dnes mohli schválit společný přístup k novým pravidlům pro energetickou náročnost budov, která by podle Síkely měla přispět k dalšímu omezení spalování fosilních paliv.
 

Lídři členských zemí minulý týden na bruselském summitu podpořili druhý balíček návrhů směřujících k omezení vysokých cen energií a jejich dopadů na spotřebitele i firmy. Po zářijové sadě zaměřené na přerozdělení zisků elektráren a ropných firem či na úspory elektřiny se nyní evropský blok věnuje cenám plynu. Vedle dobrovolných společných nákupů určených primárně na plnění zásobníků a povinné solidarity při kritickém nedostatku plynu se ministři budou bavit rovněž o možném přímém snížení jeho ceny. To se má podle posledního návrhu komise týkat pouze případného výrazného zvýšení ceny ve virtuálním obchodním uzlu TTF v Nizozemsku, který je pro určování cen klíčový.

"Očekávám, že dnes dosáhneme takový pokrok, aby mohl být návrh schválen do konce listopadu," prohlásil Síkela, který za české předsednictví Rady EU dnešní ministerské jednání vede.

Vedle zmíněných návrhů se ministři hodlají bavit rovněž o stanovení maximálních cen plynu spalovaného v elektrárnách, na které mají státy zásadně rozdílné názory. Evropská komise rozeslala v pondělí večer členským zemím dokument, který hovoří o možném stanovení stropu ve výši 100 až 120 eur (2450 až 2950 Kč) za megawatthodinu (MWh). V textu, který má ČTK k dispozici, komise vypočítává předpokládané zvýšení spotřeby plynu v případě jeho dotovaných cen, které bude podle ní způsobeno větším vývozem do mimounijních zemí. Unijní exekutiva hovoří o tom, že za současných cen, nižších než plánovaný strop, toto opatření nedává smysl.

"Je extrémně důležité mít nějaký nástroj," prohlásil Síkela, podle něhož bez ohledu na aktuálně klesající ceny plynu není možné odhadnout s ohledem na pokračující ruskou agresi další vývoj. Komise by podle něj měla urychleně přijít s podrobnou analýzou dopadů možného cenového stropu a předložit konkrétní návrh.

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová před jednáním prohlásila, že unijní exekutiva chce z dnešní debaty vyčíst, jak velkou má regulace cen plynu podporu. "Různé členské státy mají různé energetické mixy a náklady dotování plynu budou sdíleny nerovně," řekla novinářům. Zatímco Španělsko, Itálie a zhruba desítka dalších států nějakou formu cenového stropu prosazuje, Německo či Nizozemsko jsou proti.

Státy debatují zejména o modelu, který už letos zavedly země Pyrenejského poloostrova. Simsonová podotkla, že situace Španělska a Portugalska je specifická, neboť tyto státy nejsou dostatečně napojeny na unijní síť. Pro některé jiné země by podle ní mohlo být subvencování cen plynu pro výrobu elektřiny nevýhodné, neboť by mohlo zvýšit spotřebu, a tím ohrozit energetickou bezpečnost.


reklama

 
Petr Kupec
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

25.10.2022 13:07
Než se ti mašlonci domluví, bude po krizi. Faktem ale je, že krysa mužik má možná v rukávu ještě nějaký opodraz, tak to bude dobré pro budoucnost.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.10.2022 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
A do značné míry i po EU, bo pokud si každý bude kompenzovat a dotovat a dorovnávat po svém, tak si nějakou EU a jednotný trh mohou akorát tak naložit.

A slovo krize moc nemusím, ale že bychom byli nějak jooo rychle za vodou, to fuck nehrozí ... https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/iea-energeticka-krize-lng-ropa-obnovitelne-zdroje.A221025_104245_eko-zahranicni_rie#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

nebo

https://www.politico.eu/article/europe-trade-deficit-manufacturing-energy-prices/

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.10.2022 17:48 Reaguje na Svatá Prostoto
Jednotný trh bude fungovat jen tehdy, když bude pro většinu výhodný. Takže to vyladit není jednoduchý.
Ale je to strašílek, s LNG žádný problém není (u terminálů stojí fronty) a nikdo neblokuje ruskou ropu. Stačí jí zastropovat cenu (já bych volil radši zdanění řádově 50%) a celý segment trhu se stabilizuje.
S EU to nic společného nemá, pokud se centrální kšefty nepodaří, bude si kšeftovat po svým, něma problema.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 15:26 Reaguje na Pavel Hanzl
" ... s LNG žádný problém není (u terminálů stojí fronty) ..."

Vy jste fakt tak blbej, nebo to hrajete, bo tohle není možný ... ty tankery se tam motají proto, že terminály nejsou schopny ani ten nakoupená LNG přečerpávat dál. A v případě některých ani není kam, bo propojenost sítě je taková, jaká je.

Zastropování cen plynu by rozhodně ty fronty u terminálů vyřešilo, to zase jo. Bo by ty tankderu jely ale ouplně jinam.

Ale co má smysl vám něco vysvětlovat ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2022 20:03 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejsou, jo? Na prvním místě v zásobování Evropy je Norsko a na druhém místě LNG přes terminály. Které nejsou schopny nic přečerpávat, takže ty desítky miliard kubíků sem přilétá z Paroubkova Marsu.
Voni sou hlava....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

25.10.2022 19:07 Reaguje na Svatá Prostoto
A naše squadra ještě zcela po svém :-).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ocima-byznysu-snobr-stanjura-si-udelal-z-bruselske-kucharky-trhaci-kalendar-217541
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

26.10.2022 15:27 Reaguje na Jaroslav Studnička
Jo, to je moc hezký článek. Taková zdravá pravicová politika:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.10.2022 20:08 Reaguje na Jaroslav Studnička
"Z nejnižších úrovní z roku 2016 do podzimu 2021 vzrostla o 300 až 400 procent, ale toho si nikdo nevšimnul." Fakt že jo. NIKDO si vzrůstu cen plynu o 400% nevšiml, já si připadám jak u blbejch na dvorku.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist