https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sikela-nejzazsi-termin-kdy-se-projevi-shoda-eu-k-energetice-je-1.ledna-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Síkela: Nejzazší termín, kdy se projeví shoda EU k energetice, je 1. ledna 2023

12.9.2022 01:08 | PRAHA (ČTK)
Peníze na energii
Peníze na energii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejzazší termín, kdy se pro občany projeví mimo jiné opatření k energetice domluvená na páteční mimořádné radě evropských ministrů, je 1. ledna 2023. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Už před začátkem topné sezony se podle něj projeví první části národní pomoci kvůli cenám energií, včetně příspěvku přes úsporný tarif. Ten by pro příští rok mohl doznat úprav v případě zastropování cen energií na národní úrovni.
 

Evropská komise by měla příští úterý představit výstup z plánu, podle něhož budou firmy vyrábějící elektřinu z levnějších zdrojů než z plynu přispívat ohroženým domácnostem a firmám částí svých nebývale vysokých zisků na hrazení účtů za energie. Solidární příspěvek by se měl týkat i producentů fosilních paliv. "Pokud to bude nutné, tak se budeme scházet každý týden třeba na dva dny, dokud návrh nedopracujeme, abychom nejpozději do konce měsíce měli jasný legislativní rámec," řekl Síkela.

Takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, schválila vláda 24. srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 000 korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

"Nejpozději, a to je nejzazší termín, je to 1. 1. příštího roku. Ale první části pomoci včetně příspěvku, který přijde přes úsporný tarif, začne nabíhat ještě před začátkem topné sezony," řekl Síkela. K dalším krokům podle něj vláda potřebuje legislativní změny, například k zásahům do záloh za energie. Topná sezona v Česku oficiálně trvá od září do května, podle vyhlášky dodávka tepla začíná v okamžiku, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Obvykle to nastává během září.

Nejjednodušší cestou pomoci je podle ministra jednotné stanovení limitu na maximální cenu energie za megawatthodinu včetně dalších poplatků za distribuci a daně z přidané hodnoty. "To znamená, že domácnosti budou vědět, co je maximální cena, kterou zaplatí. Ty, kterým to nebude stačit, mohou využít další cesty a robustnost sociálního systému, jako například požádat si o příspěvek na bydlení," uvedl ministr.

Složitějším způsobem, pokud by stanovený limit některým domácnostem nevyhovoval, by podle Síkely bylo využití mechanismů úsporného tarifu na to, aby spotřebitelé elektřiny a plynu měli adresnou podporu formou ponížení záloh nebo plateb za faktury.

Stínový ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) zopakoval svůj názor, že výsledkem jednání evropských ministrů jsou nesmírně obecné závěry. Kritizoval, že neprošlo oddělení plynu od elektřiny, podle Síkely to ale není jasné, protože Evropská komise teprve s konkrétním návrhem přijde. Očekává, že součástí opatření nebude zastropování ceny plynu dováženého z Ruska.

Co se týče úsporného tarifu, příspěvek pro letošní rok bude vyplacen bez ohledu na to, zda vláda rozhodne o zastropování cen energií pro domácnosti, řekl Síkela. Mohlo by dojít i k jeho navýšení. "Je možné, že se ta otázka na vládě znovu otevře," řekl Síkela. Pro příští rok by mohlo být upuštěno od plošné výplaty příspěvku a pomoc by mohla být spíše adresná.

Síkela neprozradil, s jakými návrhy půjde na pondělní mimořádné jednání vlády, která se sejde za účelem nastavení pomoci domácnostem, veřejnému sektoru a firmám. Řekl, že částka musí být stanovena tak, aby, pokud bude plošně pro všechny domácnosti, měly pocit, že to opravdu pomůže. V případě firem uvedl, že je situace složitější a doufal, že jakákoliv forma, která by se poskytovala velkým firmám, tak by se podobné řešení našlo i pro podnikatele, malé a střední firmy. V pondělí se má sejít s předsedy nejvýznamnější svazů a diskutovat s nimi o nejlepší cestě.

O možnosti své rezignace uvedl, že to není jeho nátura a kritika se ho osobně dotýká. Podle svých slov zaznamenal dva kritické hlasy a ostatní, které osobně oslovil, mu to nepotvrdili. Od premiéra Petra Fialy (ODS) slyšel žádost, aby více komunikoval. "A kritiku si ze strany opozice, pokud je konstruktivní, rád vyslechnu,. Ale že musím poslouchat dadaistické básně pana (Andreje) Babiše (ANO), to mě od práce zdržuje," dodal Síkela.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.9.2022 06:05
Bude v té době, ještě existovat současná EU ?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 08:15 Reaguje na smějící se bestie
To bude, nebojte.
Otázkou spíš je, jestli nebude už cena plynu na nějaké normální výši, kdy celá opatření jaksi nemají už smysl.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

12.9.2022 08:41 Reaguje na Pavel Hanzl
To se nebojte, to rozhodně nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 09:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
A pročpak ne? Dnes z Ruska nejde prakticky nic a cena jde dolů. Rozjeli nový terminál, do konce roku jen v Německu se mají rozjet další dva. LNG je dost, problém jsou terminály. Evropští těžaři taky zvyšují těžbu, co to jde.
Jak vykopneme mužika, může se to celé stabilizovat. Jen proto to zatím nezavřel celé natvrdo, aby mohl škodit.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.9.2022 15:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ono jde velmi o to, co rozumíte pod pojmem normální výše.

Protože LNG je sice dost, ale zájemců taky, a i když lze souhlasit s tím, že je velká šance ... pevně v to doufejme ... na citelný pokles ceny oproti letošku, kdy je to fakt jak v blázinci, tak zase nějaký raketový propad cen očekávat nelze.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2022 17:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Před válkou byl americký LNG za 11 eur/MWh, ruský za 6 eur. Ale to bylo ovlivněno koronáčem, normální cena byla 20 eur, dnes asi 30. Což ale není žádná tragédie, zase to pomůže rozvoji technologií zeleného vodíku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 12:43 Reaguje na Pavel Hanzl
Normální cena za co ... za ten ruský nebo LNG? Já vás tady v tom vláknu nechcu vyloženě poslat do hajzlu, ale prostě když něco píšete, tak zkuste jasně uvádět o čem a k čemu to vztahujete.

Jinak, pokud se vám během jednoho roku zvýší cena plynu o třetinu, tak je to kua problém. Resp. zkuste zajít mezi lidi s tím, že nebude žádná trága, když za plyn dají třikrát toho, co loni. Jen to nedělejte moc zblízka a bacha, ať vokolo není moc kamení tak podobně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

13.9.2022 12:44 Reaguje na Svatá Prostoto
Ne o třetinu, ale TŘIKRÁT ... kua fix:-/.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

13.9.2022 18:46 Reaguje na Svatá Prostoto
To není kua možný!! Proč se nenaučíte aspoň elementárné číst??

Před válkou byl americký LNG za 11 eur/MWh

To je dořitě tak složitý, že pořád melete že nevíte co a jak a o čem?
Odpovědět
KP

Karel Padevet

12.9.2022 14:11
"Sliby se slibujou, blázni se radujou"....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist