https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sikela-penez-na-promenu-energetiky-je-dost-staty-se-musi-zamerit-na-projekty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Síkela: Peněz na proměnu energetiky je dost, státy se musí zaměřit na projekty

11.10.2022 16:06 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česko i další státy Evropské unie se při transformaci energetiky musí více zaměřit na jednotlivé projekty a lépe přitom využívat dostupné zdroje. V rámci dnešní Meziparlamentní konference o stabilitě, hospodářské koordinaci a správě v Evropské unii to řekl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj je peněz ke změnám v energetice v EU dostatek.
 

"Zdroje a peníze na to máme, je proto nutné se více soustředit na jednotlivé projekty," řekl Síkela k dalšímu postupu při transformaci energetiky v Evropě.

Síkela ve svém projevu na konferenci připomněl především několik dotačních fondů EU, které jednotlivé státy mohou využívat při přechodu na udržitelné zdroje energie a plnění cílů Evropské unie při posilování takzvané zelené ekonomiky. Zmínil přitom například Fond soudržnosti, Fond obnovy nebo Fond spravedlivé transformace. Podle českého ministra je tak peněz v systému dostatek, je však nutné je efektivněji využívat.

Problémy jsou podle Síkely především při vývoji vodíkové energetiky. "U nás je cesta k rozvinuté vodíkové infrastruktuře dlouhá, současný systém totiž neumožňuje dostatečné financování těchto projektů," podotkl. Vodík přitom podle něj bude jedním z klíčových nástrojů při přerodu energetiky, protože část trhu nebude možné elektrifikovat.

Síkela zároveň zdůraznil nutnost spolupráce celé EU. "Výstavba a rozvoj infrastruktury vyžadují spolupráci. Zkušenosti ukazují, že to stojí velké úsilí,ale je to úspěšné," řekl ministr a poukázal například na plány na společný nákup plynu v Evropě.

Současný energetický systém naopak zkritizoval bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Tomu se nelíbí především systém prodeje emisních povolenek, protože podle něj při něm dochází k manipulacím, které významně zvyšují ceny energií. Jako nefunkční také označil systém evropské energetické burzy. Podle něj jde o model, který způsobil současnou krizi. Rozdílné ceny mezi výrobou, distribucí a spotřebou podle něj nikdo nekontroluje, na což doplácí především koncoví zákazníci.

Energetickou krizi v Evropě bude ode dneška do středy v Praze řešit při neformálním zasedání ministři zemí EU zodpovědní za energetiku. Tématem bude vodík, energetická připravenost na nadcházející zimu a také možná revize trhu s elektřinou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

11.10.2022 17:08
Není rozumné mrhat masivně prostředky v technologiích, které jsou nedotažené a nekonkurenceschopné. Dá se očekávat, že většinou se bude jednat o slepé uličky.
Na druhou stranu tady máme osvědčenou a cenově dostupnou jadernou energetiku, která je schopna pokrývat většinu požadavků na elektřinu i teplo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.10.2022 18:56
Platby EU za ruské palivo od války přesahují 100 miliard EUR
Financial Times, 8. října 2022

Back to the Dark Ages: Zoufalí Evropané se vracejí k pálení dřeva a koňského hnoje
Bloomberg, 8. října 2022

Od začátku ukrajinské války a sankcí, které vyvolala, ceny energií raketově vzrostly. Liz Trussová varovala, že prudce rostoucí účty za energii jsou „cenou, kterou stojí za to zaplatit“, aby se postavili proti Vladimiru Putinovi. Prezident Joe Biden nazval letošní raketově rostoucí účty „Putinovým zvýšením cen“. Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise, vyzvala Evropany, aby si dávali krátké studené sprchy, aby tak šetřili energií.

O tom Síkela cudně mlčí.
Odpovědět
JO

Jarka O.

11.10.2022 19:44 Reaguje na Miroslav Vinkler
Síkela by musel jít příkladem a změnit svůj ranní rituál 15minutoveho sprchování a čištění zubů pod sprchou, jak jsme se již dozvěděli. Ale možná to byl z jeho strany také vtip.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.10.2022 07:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
vy o tom diskutujete, jak kdyby jste s tím mohl něco udělat...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.10.2022 20:41
Podle Síkely je peněz na transformaci energetiky dost! Můžeme se tedy bát jediného: že Síkela neříká pravdu. Já se bojím.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.10.2022 21:24
Polská vláda dnes představila maximální ceny u dodávek elektřiny pro domácnosti, malé a střední podniky a sociální instituce . U domácností by podle vlády měla od začátku prosince do konce příštího roku platit maximální cena 693 zlotých (zhruba 3500 korun) za megawatthodinu (MWh), u malých a středních podniků a sociálních institucí pak 785 zlotých za MWh, píší agentury Reuters a PAP.
----------------------------
Odpovědět
va

vaber

12.10.2022 09:08
peněz je dost o tom nepochybuji ,vždy se dají dotisknout, jen technicky to není dobré ,takže ty peníze se stejně vyhodí za nedokonalá technická zařízení
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

12.10.2022 10:34
Teď jsem se vrátil z nákupu v Globusu. To co stálo loni asi 1500,- Kč nyní stálo 3300,-.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.10.2022 12:25
Jo votud vítr fouká ...

"Konečné investiční rozhodnutí chce skupina učinit do půl roku, kdy už má být jasno, zda pro projekt získá veřejné financování."

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/tykac-chysta-stavbu-obriho-elektrolyzeru-do-produkce-vodiku-vlozi-pul-miliardy-1393852

Hned se mi ty daně budou líp platit:-))).
Odpovědět
dv

12.10.2022 15:00 Reaguje na Svatá Prostoto
V článku je LEŽ - obří elektrolyzér si představuje člověk něco, co je obří ve srovnání s JE - tedy zdroj o výkonu desítek GW. Tohle má mít 17,5 MW, což nepokryje energetickou potřebu (myslím kompletní, včetně místní metalurgie, zemědělství, dopravy, vytápění, průmyslu stavebních hmot, atd) ani pro pětitisícovou vesnici.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

12.10.2022 15:51 Reaguje na
Přiznám se, že do technických věcí se nepletu, neb jim nerozumím, takže jsem to vzal čistě z toho finančního pohledu ... prostě pokud erár dost zatopí, tak do toho Tykač půjde.

Bomba.
Odpovědět
dv

12.10.2022 14:57
No, já jsem vypočítal, že pro to, aby byla ČR klimaticky neutrální do roku 2050, je potřeba investovat mezi 360-430 miliardami ROČNĚ jenom do zdrojů.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/08/23/pred-cim-jako-cr-stojime-co-se-tyce-cile-dosazeni-klimaticke-neutrality-a-mame-vubec-volbu/
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist