https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/situace-v-povodi-odry-je-velmi-dobra-slezska-harta-je-naplnena-temer-na-100-pct
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Situace v povodí Odry je velmi dobrá, Slezská Harta je naplněna téměř na 100 procent

15.4.2023 00:30 | OSTRAVA (ČTK)
Hydrologická situace na území povodí Odry je před nástupem letního období velmi dobrá. Největší přehrada Slezská Harta na Bruntálsku je naplněna téměř na 100 procent a například nádrž Šance na Frýdecko-Místecku na 95 procent. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Podnik je správcem vodních toků a vodních děl v povodí Odry, tedy na území Moravskoslezského a částečně Olomouckého kraje.
 

"Vodní díla budou k 1. květnu prakticky na svých zásobních hladinách, což je dobrý start pro nadcházející období, kdy lze předpokládat menší množství srážek. Sněhová pokrývka z horských oblastí téměř odtála," uvedla Vlčková.

Na průtoky v tocích mají podle ní nyní vliv jen srážky. Jejich úhrny se v posledních 14 dnech pohybovaly od 15 do 20 milimetrů, v horských oblastech Beskyd a Jeseníků v rozmezí 20 až 50 milimetrů. Maximem bylo 60 milimetrů na Ovčárně v Jeseníkách.

"Před nadcházející letní sezonou se téměř na 100 procent podařilo naplnit Slezskou Hartu, naše největší vodní dílo, které je schopno vhodnou manipulací ve spolupráci s vodárenskou nádrží Kružberk zásobovat vodou převážnou část našeho regionu. I vodárenská nádrž Šance, která je klíčová pro zbylou část povodí Odry, je naplněna na 95 procent," uvedla Vlčková.

Zhruba z 80 procent je naplněna beskydská nádrž Morávka. Letos se dokončuje její modernizace a během stavby tam musí být zásobní hladina snížena.

"Pro zásobování obyvatel a průmyslu vodou v letním období jsou důležité vodní nádrže, které v našem kraji plní nezastupitelnou roli. Klíčovým obdobím pro dostatečnou zásobu vody je právě toto jarní období, kdy se snažíme zachytit co největší množství vody v nádržích, maximálně však jen po letní zásobní hladinu," uvedl technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

Uvedl, že podnik svými vodními díly garantuje dodávku surové vody pro výrobu vody pitné i dodávku surové vody pro průmysl. Kromě toho ale přehrady musí být stále schopny zadržet i povodňové průtoky, které mohou překvapit i v létě.

"Dalším účelem vodních nádrží v letním období s nižším úhrnem srážek je vypouštění minimálních odtoků, které nadlepšují průtoky v řekách pod nimi a tím zlepšují životní podmínky pro ryby a ostatní živočichy právě ve chvíli, kdy nastupuje půdní a hydrologické sucho," uvedla Vlčková.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

15.4.2023 09:23
po včerejších deštích už je plná každá tůňka, umělá i přirozená
,nyní je musí ochránci udržovat a hlídat aby nevyschly
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2023 14:13 Reaguje na vaber
To bohužel nelze jako u přehrad a nelze je ani upouštět před dešti,
aby zachytily ty nové. K tomu buduje člověk přehrady a taky před
dešti přehrady upouští, aby zachytily přívalové deště. Mokřady už
NIC dalšího nezachytí a pokud bude sucho, tak nakonec i vyschnou.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.4.2023 19:35 Reaguje na Břetislav Machaček
No ale i vysýchavé mokřady jsou mokřady a často s velmi unikátní biotou.
Odpovědět
JO

Jarka O.

16.4.2023 14:19 Reaguje na Břetislav Machaček
Myslíte, že někteří zatvrzelci změní názor na přehrady:-)?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist