https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skodliva-azobarviva-by-z-vody-a-pudy-mohly-odstranovat-rasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Škodlivá azobarviva by z vody a půdy mohly odstraňovat řasy

4.4.2020 00:45 | BRNO (ČTK)
Brněnští vědci zjišťují, která z mikrořas umí azobarviva nejlépe absorbovat. / Ilustrační foto
Brněnští vědci zjišťují, která z mikrořas umí azobarviva nejlépe absorbovat. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Biologické centrum AV ČR
Ústav chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zkoumá možnosti využití mikrořas k odstranění azobarviv a dalších toxických látek z životního prostředí. Vědci z ústavu se jako jediní z Česka zapojili do mezinárodního projektu nazvaného Greener, který se orientuje právě na vývoj a praktické využití nástrojů k odstranění toxických látek z vody a půdy. Projektu se účastní 16 evropských institucí a firem a čtyři partneři z Číny. Koordinuje ho Univerzita v Burgos ve Španělsku, řekla vedoucí výzkumné skupiny bioanalýzy a genového inženýrství Markéta Vaculovičová.
 

Azobarviva jsou karcinogenní a způsobují kopřivku nebo alergie. Používají se k barvení textilu, plastů, potravin či papíru. Při výrobě nebo samotném barvení část uniká do životního prostředí. Čističky odpadních vod je nedokážou odstranit. Toxické látky tak kontaminují půdy a povrchové i spodní vody.

Brněnští vědci zjišťují, která z mikrořas umí azobarviva nejlépe absorbovat. "Existují desetitisíce druhů, které se nejčastěji vyskytují ve vodě. Jsou schopny přežít i při nízkých či vysokých teplotách nebo v kontaminovaném prostředí. Právě těchto vlastností chceme využít," uvedl vedoucí laboratoře metabolomiky a epigenetiky rostlin Dalibor Húska. Proces by mohli využít i pro odstranění těžkých kovů, jako je kadmium nebo olovo.

Podle Húsky se tím však jen přesune problém z půdy nebo vody do buňky. "Ideálním výsledkem by mělo být nalezení takové mikrořasy, která umí azobarviva rozložit na netoxické či méně toxické látky," řekl Húska.

Cílem vědců je i zavedení technologie do praxe. Chtějí ji aplikovat v čističkách například v podobě bioreaktoru, který by byl propojen s okruhem vody čističky nebo továrny. První výsledky výzkumu by měly být známé do konce letošního roku.

Projekt začal loni v březnu a potrvá do roku 2023. Rozpočet je 5,5 milionu eur (asi 150 milionů korun). Z většiny na něj přispívá Evropská unie.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

4.4.2020 16:52
Drobné řasy nejsou moc vhodné, protože se z vody špatně odstraňují. Vhodnější budou běžné vyšší rostliny, které je dnes možno bezproblémově sklízet a odstrańovat tak z prostředíé nežádoucí látky na suchu a snadno nějakými upravenými stroji i ve vodě. A asi bude třeba jít přes genetickou modifikaci takových rostlin, aby bylo dosaženo dostatečné rychlosti a účinnosti odstraňování takových látek.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

5.4.2020 14:14 Reaguje na Radim Polášek
Asi máte pravdus těmi vyššími rostlinami pro čiště vody od azobarviv, ale když ono to slova "mikrořasy" zní tak vědecky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist