https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/skoly-v-dacicich-a-okoli-vytvori-dvoumetrovou-sochu-z-recyklovanych-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Školy v Dačicích a okolí vytvoří dvoumetrovou sochu z recyklovaných lahví

29.11.2021 16:09 | DAČICE (ČTK)
Foto | Magda Ehlers / Pexels
Žáci základních škol v Dačicích na Jindřichohradecku a okolí navrhnou podobu 3D tištěné sochy z recyklovaných PET lahví. Projekt má podpořit využití plastových odpadů. Socha by měla měřit dva metry a vznikne začátkem příštího roku. Novinářům to dnes řekla hlavní iniciátorka akce a hlavní manažerka projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání (MAP) na Dačicku Marie Hazuková.
 

Žáci základních škol v Dačicích, Slavonicích, Českém Rudolci, Studené, Budíškovicích, Dešné, Velké Lhotě a Starém Hobzí v listopadu vytvořili výtvarné návrhy, jak by socha na téma Život v kostce mohla vypadat. V prosinci si zájemci budou moct návrhy prohlédnout a hlasovat v infocentru Dačice, na facebookové stránce MAP Dačice a na webu.

"Školám v Dačicích a okolí jsme jako součást projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání pořídili na začátku letošního roku 3D tiskárny a teď je chceme využít tak, aby děti mohly názorně vidět, jak se z plastového odpadu stává podle jejich návrhu umělecké dílo. Samozřejmě, že tím chceme také poukázat na to, že třídění odpadů má smysl," řekla Hazuková.

V prosinci začne dvouměsíční sběr plastových lahví na školách v Dačicích a okolí. Z nich následně firma Purum z Plané nad Lužnicí na Táborsku vyrobí tiskovou strunu do 3D tiskáren, která bude následně použita na tisk sochy. Na speciálně vytvořené webové stránce si pak školy budou moci vybrat kousky sochy, které budou tisknout, a získají k nim potřebná tisková data. "V březnu se pak budou jednotlivé díly kompletovat do konečné podoby a socha bude za účasti všech zapojených slavnostně odhalena," řekla Hazuková.

MAP Dačice vytvořila v roce 2016 Místní akční skupina Česká Kanada. Projekt se mimo jiné věnuje podpoře inkluzivního vzdělávání, matematické a čtenářské gramotnosti. Podporuje spolupráci mezi školami navzájem i s dalšími organizacemi, informuje o dění ve vzdělávání, pořádá workshopy, přednášky a semináře nejen pro pedagogy, ale také pro rodiče a veřejnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

11.2.2022 21:16
To je podle mě výbroný nápad. :) Hodně se mi mimo jiné líbí i to, že na školách dnes děti učí i to, jak pracovat s 3D tiskem. Za nás nic takového bohužel nebylo. Já se třeba všechno musel naučit sám pomocí článků na internetu. Podle nich a rad, které jsem na internetu našel si teď chci postavit i vlastní 3D tiskárnu. To je ale běh na dlouhou trať. Zatím na to ani nemám nic nakoupené. Výjimkou jsou hliníkové profily, které jsem si před časem objednal z https://eshop.sharplayers.cz/hlinikove-profily Ty k vytvoření základní konstrukce určitě přijdou vhod.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist