Slavnost zakončila sezonu v krušlovském včelíně na Strakonicku
Součástí dnešního programu bylo vystoupení Žernovické starošumavské kapely, řemeslný jarmark nebo divadelní představení pro děti. "Hlavně není zima, takže lidé jsou spokojení. Teď se i vyhouplo sluníčko," řekl Havlík. Počasí má podle něho při podobných akcích na návštěvnost rozhodující vliv.
Včelín je přístupný od května do poslední říjnové neděle. Přes hlavní turistickou sezonu má otevřeno denně kromě pondělí, jinak o víkendech, případě po domluvě pro různé skupiny, třeba školní výlety, i v týdnu.
Včelín vybudoval v roce 1948 Josef Mach (1923-2008), který zasvětil život nejen živým včelám, ale svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla. Jeho zručnost je tak patrná na celé stavbě. Už 16 let o něj pečuje Dan Havlík a spolek, který založil.
"Bylo potřeba, aby celý včelín prošel rekonstrukcí. Museli jsme začít úplně od znova, museli jsme udělat nové podlahy, novou střechu, nové stěny. Pak teprve jsme tam navrátili všechny řezby. Teď už jsme ve stavu, kdy jsou potřeba jen udržovací práce. Ale ono když člověk skončí na jedné straně, může na druhé začít, protože včelín má na délku 25 metrů, je celý vyřezávaný a malovaný," řekl Havlík. K Machovu včelínu je možné dojít po naučné stezce z Čestic, která má 14 interaktivních zastavení.
Stavbu tvoří dvě centrální místnosti s expozicí řezeb a 68 výtvarně pojatých úlů. Včely už v nich nejsou, úly jsou zakonzervované a slouží jen na ukázku. Dál se v areálu včelaří, ale v modernějších úlech, které jsou z části prosklené, aby mohli návštěvníci sledovat život včel.
"Teď tady máme jen troje včelstva, jinak jich máme maximálně šest. Letošní rok byl docela dobrý, medu bylo dost, ale taky jsme ho měli, jak se říká, cementový, asi jako všichni včelaři v Čechách," řekl Havlík. Příčinou cementového (zkrystalizovaného) medu je látka zvaná medovice, vylučovaná mšicemi, s vysokým obsahem rychle krystalizujícího cukru - melecitózy.
reklama