https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-prokuratura-naridila-propustit-aktivisty-z-vazby
Dost bylo plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská prokuratura nařídila propustit aktivisty z vazby

4.12.2018 13:59 | BRATISLAVA (ČTK)
"Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu," řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala. Na snímku aktivisté při vyvěšení transparentu.
"Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu," řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala. Na snímku aktivisté při vyvěšení transparentu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Greenpeace
Slovenská generální prokuratura nařídila propustit všech 12 aktivistů ekologické organizace Greenpeace včetně dvou Čechů z vazby, kterou na ně o uplynulém víkendu uvalil slovenský soud po jejich protestu proti těžbě uhlí na těžební věži dolu Nováky na středním Slovensku. Novinářům to dnes řekl slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár.
 

"Důvody vazby neexistovaly již při podání návrhu," řekl Čižnár poté, co generální prokuratura spis v daném případu analyzovala. Dodal, že aktivisté jsou ve vazbě neprávem.

Podle Čižnára nebyl šťastně kvalifikován ani trestný čin, ze kterého byli ekologové obviněni, a případ se bude muset došetřit.

Uvalení vazby na ekology dříve kritizovala část slovenských politiků. Greenpeace zase tvrdil, že aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíhání vazebně.

Aktivisté během protestu na věži zmiňovaného dolu vyvěsili minulý týden transparent proti těžbě uhlí a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie je obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázaní viny hrozí několikaleté vězení. Policie po protestu zadržela 15 lidí a 12 z nich následně obvinila. Kromě Slováků a Čechů jsou mezi nimi také Belgičané a Finové.

Provozovatel dolu v Novákách, společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), tvrdil, že ekologové protestem ohrozili více než 340 horníků, kteří v té době byli v podzemí.

HBP dodává hnědé uhlí i do tepelné elektrárny Nováky. Na těžbu uhlí pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v listopadu řekl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

5.12.2018 07:41
Takže udělali škodu v desítkách tisíc euro (zastavením práce v dole na 5 hodin) a je jasné, že pokud nebudou ve vazbě, tak zdrhnou a nikdo z nich nevyrazí ani eurocent.
Ten prokurátor by měl být přinucen tu škodu nahradit ze svého, jinak celá kauza přihraje hlasy kotlebovcům, případně dalším podobným skupinám.

Pochopitelně, chtěl bych žít ve státě, kde ochranka závodu bude mít pravomoc zastavit tyhle aktivisty střelbou ještě předtím, než nadělají škodu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist