https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-vlada-navrhla-omezit-pravo-verejnosti-pripominkovat-stavebni-zamery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry

28.3.2024 01:07 | GALANTA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
 

Bývalý náměstek na ministerstvu životního prostředí Michal Kiča uvedl, že chystané změny vyloučí veřejnost z 90 procent řízení ohledně EIA. Sdružení vlastníků velkých firem Klub 500 vládní předlohu naopak uvítalo.

Ministerstvo životního prostředí změny zdůvodnilo snahou o zjednodušení a zrychlení řízení posuzování projektů z hlediska jejich možného dopadu na přírodu. To u větších záměrů předchází posuzování žádosti investora o vydání stavebního povolení. Nově veřejnost například nebude moci podávat návrhy při rozhodování úřadů o tom, zda chystaná výstavba má být podrobněji analyzována z hlediska jejích dopadů na životní prostředí. EIA podle návrhu už nebude povinná například pro větší vodní elektrárny.

"Názor občanů na rozšíření průmyslové provozovny, budování polyfunkčního centra, rozšíření skládky odpadů či kouřící komín v bezprostředním sousedství už nikoho nebude zajímat. Všechno se vyřídí jen mezi investorem a úředníkem," napsal Kiča o praktických dopadech novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

Vlastníci velkých zaměstnavatelů krok vlády uvítali. "Aktuálně platné znění zákona brzdí významné investice na Slovensku, které jsou pro další ekonomický rozvoj země klíčové, a zároveň jde nad rámec požadavků kladených Evropskou unií," reagoval v prohlášení Klub 500. Dodal, že v minulosti byla založena sdružení jen s cílem obstrukcí v rámci povolovacího procesu, a to prostřednictvím předkládání často nesmyslných připomínek k projektům. Na tyto praktiky v minulosti upozornil také tehdejší ministr hospodářství Richard Sulík.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JN

Jan Novák

28.3.2024 09:05
Slovenská kleptokracie opět nezklamala.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist