https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovenska-vlada-vyhlasila-nove-prirodni-rezervace-i-uzemi-s-chranenym-ptakem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovenská vláda vyhlásila nové přírodní rezervace, i území s chráněným tetřevem

21.11.2021 01:28 | BRATISLAVA (ČTK)
Tetřev hlušec
Tetřev hlušec
Slovenská vláda schválila návrh vyhlásit nové přírodní rezervace s nejvyšším stupněm ochrany. Patřit do nich bude i území, kde žije tetřev hlušec, kvůli jehož nedostatečné ochraně země čelí žalobě Evropské komise (EK). Rozhodnutí kabinetu premiéra Eduarda Hegera uvítali ochranáři.
 

Od letošního prosince budou podle ministerstva životního prostředí dosud nedostatečně chráněné pralesy a lesy Slovenska v 76 lokalitách po celé zemi a o celkové výměře téměř 6500 hektarů označené jednotným názvem Pralesy Slovenska. Jde o biotopy evropského a národního významu, ve kterých dosud zpravidla platil nižší stupeň ochrany.

Třetina celkové výměry Pralesů Slovenska zasahuje do oblasti s výskytem tetřeva hlušce. V souvislosti s ohrožením těchto ptáků podala EK loni u soudu EU na Slovensko žalobu.

Na přípravě vyhlášení přírodních rezervací Pralesy Slovenska spolupracovaly úřady s nevládními organizacemi tři roky.

"Vzhledem k tomu, že pralesy na Slovensku jsme zmapované neměli, chopili jsme se tohoto tématu. A to i v přesvědčení, že je to téma, které může spojit lesníky a ochranáře. Nestalo se. Pralesy jsme zmapovali, ale od mnoha lesníků jsme slyšeli mnoho nepěkných věcí. Výsledky mapovaní pralesů nakonec postupně uznaly příslušné státní instituce," uvedl v reakci na rozhodnutí vlády zástupce občanského sdružení Prales Marián Jasík.

Na projektu spolupracovala také slovenská pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Už v roce 2018 se zmíněné dva ochranářské spolky dohodly se státním správcem lesů, že až do dosažení dohody o návrhu rezervace nebudou lesníci v dotčených lokalitách zasahovat.

Slovensko v minulosti opakovaně čelilo výtkám některých ochranářských organizací a institucí za nedostatečnou ochranu přírody. V minulosti například Výbor pro světové dědictví UNESCO, dále WWF, slovenští ekologové, ale i slovenský Nejvyšší kontrolní úřad upozornili na problémy se zajištěním ochrany bukových pralesů na Slovensku, které se dostaly na prestižní seznam světových přírodních a kulturních památek UNESCO. Ochranáři kritizovali také těžbu dřeva v národních parcích.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

21.11.2021 17:59
Kdo ví jak asi takový tetřev chutná.Dal bych si ho.Asi by to musel pect jako krocana
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.11.2021 19:46 Reaguje na karel krasensky
Pry je z neho dobry bujon, psal tady na ekolistu pred mnoha lety jeden slovensky lesnik a myslivec. Vzpominal pri tom, jak driv tetrevi s oblibou vyhledavali lesni cesty, kudy jezdily konske povozy - a vyzobavali z konskych koblizku ruzne dobroty.

Tohle je moje davna idea z dob, kdyz ta tetrevi hysterie na Sumave zacinala: Kdyby nejaky tamejsi hotelier levne nakoupil nekde v severnim Rusku mrazene tetrevi maso, mohl by (a stacilo by tak 10% tetreviho a zbytek masa by bylo kureci z Lidlu ;) udelat dobry kseft nabizenim exklusivniho jidla turistum - tetreviho vyvaru/polevky :)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist