https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-da-vyssi-kompenzace-energeticky-narocnym-firmam-rozhodl-parlament
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko dá vyšší kompenzace energeticky náročným firmám, rozhodl parlament

11.5.2023 00:57 | BRATISLAVA (ČTK)
Slovensko bude od příštího roku vyplácet energeticky náročným firmám vyšší kompenzace z výnosů státu z prodeje emisních povolenek. Vyplývá to z novely příslušného zákona, kterou včera schválil parlament. Změnu žádali také zástupci slovenského průmyslu, který čelí vyšším cenám energií než v minulosti.
 

Po podpisu zákona prezidentkou bude nově na různá opatření vyčleněno 40 procent a od roku 2025 až polovina výnosů z prodeje povolenek; v současnosti je tento podíl stanoven minimálně na 30 procent. Z takto určené částky má být 35 procent místo dosavadních 25 procent použito na státní pobídky vybranému okruhu firem. Loni příjmy příslušného státního fondu z prodeje povolenek dosáhly 342,5 milionu eur (osm miliard korun).

Schválení předlohy zákona označila v lednu slovenská hlinikárna Slovalco za jednu z podmínek pro obnovení produkce primárního hliníku. Společnost tehdy oznámila, že odstaví posledních deset pecí.

Ceny elektrické energie a zemního plynu loni v létě na burzách vystoupily na rekordní hodnoty, následně však výrazněji klesly. Slovenská vláda ve státním rozpočtu vyčlenila pro podniky a další odběratele energií peníze na částečnou kompenzaci vysokých cen energií a také snížila distribuční poplatky za elektřinu na úroveň loňska. Domácnostem po opatřeních slovenské vlády letos zdražily energie výrazně méně, než by tomu bylo při plném promítnutí vývoje cen na burzách.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

11.5.2023 12:32
" ... vyplácet energeticky náročným firmám vyšší kompenzace z výnosů státu z prodeje emisních povolenek."

Nejdřív je zkasírujeme a pak jim to z toho vybraného budeme kompenzovat.

Tudy vede cesta ke světlým zítřkům:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.5.2023 07:58 Reaguje na Radek Čuda
Zkasírujeme všechny a zaplatíme to jen někomu. Tomu, kdo s tím nemůže hnout.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist