https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slovensko-zrusilo-jednostranne-omezeni-dovozu-produktu-z-ukrajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slovensko zrušilo jednostranné omezení dovozu produktů z Ukrajiny

6.5.2023 00:37 | BRATISLAVA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slovensko podle očekávání zrušilo jednostranné omezení dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny. V zemi včera vstoupila v platnost vyhláška ministerstva hospodářství, kterou země sladila své obchodní restrikce s unijním nařízením. Krok už ve středu schválila slovenská vláda, podobně postupovalo i Polsko. Nově tak na Slovensko není povoleno dovážet už jen pšenici, kukuřici, řepku a slunečnicová semena. Výjimku mají dodávky na základě smluv, které byly uzavřeny do 2. května.
 

Slovensko původně od 19. dubna zakázalo dovoz tří desítek různých zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Podobné opatření v zájmu ochrany domácího trhu zavedlo také Polsko, Maďarsko a Bulharsko, tyto země podpořilo i Rumunsko. Slovenský zákaz dovozu se původně vztahoval také například na ukrajinské ovoce, zeleninu, cukr či med.

Evropská komise (EK) minulý týden ohlásila dohodu se zmíněnými pěti členskými státy ohledně zavedení unijních ochranných opatření na dovoz vybraných produktů z Ukrajiny a na tom, že tyto členské země evropského bloku zruší jednostranná obchodní omezení. Dohoda podle EK zahrnuje i podporu pro zemědělce v hodnotě 100 milionů eur (zhruba 2,4 miliardy Kč). Příslušné nařízení ve věci zákazu dovozu čtyř ukrajinských zemědělských komodit do pěti států EU komise vydala v úterý.


reklama

 
Adrian Bobok
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist