https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/slune-narozene-ve-zlinske-zoo-je-vitalni-samice-o-nej-starostlive-pecuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Slůně narozené ve zlínské zoo je vitální, samice o něj starostlivě pečuje

8.6.2021 01:28 | ZLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Slůně, které se v neděli ráno narodilo ve zlínské zoologické zahradě, je vitální, samice Kali o něj starostlivě pečuje. Jde o první mládě slona afrického v Česku. Porod proběhl velmi rychle a bez problémů, mládě se narodilo v pavilonu, sdělila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
 

"Je to sameček, je zdravý a aktivní. Samice Kali se od prvních okamžiků projevuje jako starostlivá matka, do péče o mládě se skvěle zapojila také slonice Zola. Vše se prozatím jeví v naprostém pořádku," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Porod slůněte byl v termínu, posledních 14 dnů byla slonice Kali pod dohledem chovatelů, a to i v nočních hodinách. "Díky instalovanému kamerovému systému mohli chovatelé a zoologové nepřetržitě sledovat dění v pavilonu slonů i ve venkovním výběhu. V noci měli rozepsané služby, nechtěli jsme nic podcenit. Celému týmu na sloninci děkuji za to nezměrné nasazení a úsilí, které v posledních týdnech vynaložili," uvedl Horský.

Porod sedmadvacetileté slonice Kali trval pár minut. "Všechny slonice byly pospolu do poslední chvíle před porodem, vše probíhalo tak, jak je to obvyklé i v přírodě. Kali instinktivně nutila mládě vstávat, čistila je, pomáhala jí i Zola. Slůně se poprvé postavilo asi 20 minut po porodu. Vše jsme měli možnost znovu sledovat díky kamerovému záznamu," uvedl ředitel.

Ihned po porodu umožnili chovatelé slonicím a mláděti vstup do venkovního výběhu. Kali toho využila a slůně ji následovalo. "K matce a slůněti se připojila také Zola. Celá trojice se od té doby drží neustále pospolu. Dokonce to chvílemi vypadá, že Zola přebrala vedení našeho stáda. Zájem o mládě už projevila i slonice Ulu," uvedl Horský. Několik hodin se slonice se slůnětem zdržovaly pouze v části výběhu v těsné blízkosti pavilonu. Postupně procházky prodlužovaly, ve večerních hodinách se již stádo pohybovalo po celém výběhu. "Slonice Kali si dopřála i první bahenní 'lázeň', při péči o kůži několikrát důkladně 'osprchovala' také malého samečka," uvedla mluvčí.

Chovatelé od prvních okamžiků intenzivně sledují chování slůněte. "První dobrá zpráva je, že slůně pije, že se o krmení zajímá. Teď sledujeme četnost a délku pití, budeme také zjišťovat, jak se váže na matku. Mládě se narodí do stáda, musí se naučit, že se napije jen u vlastní mámy," uvedl Horský.

Pavilon i okolí venkovního výběhu pracovníci zoo již v neděli ráno uzavřeli. "Chceme slonicím a mláděti dopřát maximální možný klid. Pro stádo je to nová zkušenost, i když zatím vše probíhá podle předpokladů, nemáme ještě zdaleka vyhráno. Chov afrických slonů je naprosto odlišný a mimořádně náročný, přistupujeme proto ke všemu s velkou pokorou a chceme být opravdu maximálně opatrní. Tyto dny jsou pro zdárný vývoj slůněte nejdůležitější," uvedl Horský. Pokud vše půjde podle předpokladů, návštěvníci by slůně mohli vidět o víkendu.

Narození prvního mláděte slona afrického v Česku se ve zlínské zoo očekávalo již před třemi lety. Samici Zole se však narodilo mrtvé mládě, což však u prvorodiček není neobvyklé. Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají ovladatelnější slony indické. V Česku chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

placid.simplicity

8.6.2021 10:55
Držím mu palce 🐘✌️
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist