https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-dala-sanci-novele-k-omezeni-invazivnich-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna dala šanci novele k omezení invazivních druhů

26.1.2021 16:31 | PRAHA (ČTK)
Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody.
Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody.
Sněmovna dala šanci novele, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a živočichů v Česku. Reaguje na unijní nařízení a má vytvořit rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v České republice rozšířily. Předlohu po dnešním úvodním kole projednají výbor pro životní prostředí a zemědělský výbor.
 

Za invazní druhy se považují zavlečené nepůvodní organismy, které se rychle šíří, agresivně vytlačují původní druhy a způsobují rozsáhlé ekologické škody. V Evropské unii je více než 12 000 nepůvodních druhů rostlin a zvířat, deset až 15 procent z nich se považuje za invazní.

V Česku se eviduje přes 2000 nepůvodních druhů, podíl invazních se pohybuje také do 15 procent. Jsou to například některé druhy severoamerických raků, kteří šíří račí mor, mývalové severní, psíci mývalovití nebo nutrie říční. Z rostlin jsou za invazní považovány bolševník velkolepý, netýkavka žláznatá či javor jasanolistý.

Pirátka Dana Balcarová návrhu vytkla, že obsahuje jen unijní seznam, měl by podle ní zahrnovat i národní seznam. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se bude věc debatovat ve výborech.

Ztráty související s nepůvodními druhy v celé EU se odhadují nejméně na 12 miliard eur ročně (zhruba 313 miliard korun). Roční výdaje na zamezení šíření, na regulaci a odstraňování invazních organismů mohou podle důvodové zprávy ročně dosahovat až 100 milionů eur (zhruba 2,6 miliardy korun).

Evropské nařízení, které platí od roku 2016, zavedlo seznam invazních nepůvodních druhů. V případě včasného monitoringu zavlečeného či vysazeného nepůvodního druhu se mají tyto organismy co nejrychleji vymýtit. Nařízení také omezuje využívání problematických zvířat a rostlin.

Změny se v Česku dotknou například zákona na ochranu zvířat proti týrání kvůli nutnosti doplnit případy, které připouštějí usmrcení zástupce invazního druhu. I v zákoně o myslivosti se upřesní a rozšíří oprávnění příslušných osob zabít tato zvířata. Změny se dotknou rovněž zákona o rybářství nebo vodního a lesního zákona. Novela také svěřuje monitorování problematických druhů Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, která bude spolupracovat s dalšími organizacemi. Do sledování invazních druhů se má zapojit i veřejnost.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

27.1.2021 07:27
no a v čem škodí třeba taková nutrie více jako chráněný bobr ? kdybych měl přes pozemek potok, hned bych si nutrie pořídil k masným účelům, když už z kůže zisk není ale jelikož mě módní trendy neovlivňují, kožíšek bych si z nich ušít asi nechal...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.1.2021 18:57 Reaguje na radim buffalo tobias
Bejvávalo, aby trus mohl splachovat potok. To musíte mít kotce
s bazénky, které vypustíte buď do čerpatelné jímky, či mít
povolení k vypouštění do kanalizace. I chov hus a kachen na
potoce už můžete dělat leda na černo, protože kadí do vody.
To co bývalo stovky let EKO je dnes znečistění povrchových
toků a trestné. Kdysi je choval kamarád a za kožky a maso si
kupoval jednou za pět let novou Škodovku. Klobásky špicové.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.1.2021 08:56
Už mnoho let hledám v tomto státe spojence pro boj s invazivními druhy rostlin a nikdy to nikoho nezajímalo... nikdy nebylo komu dát echo o výskytu invazivních druhů, kterých je všude kolem nás obrovské množství... doufám, že se to změní a že bude tento stát konečně dělat co má... já a mě podobní se mohou snažit dělat jakkoliv prospěšné věci, ale bez zásadního zapojení státu se takové problémy řešit nedají....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.1.2021 19:05
Je to boj s větrnými mlýny a časem si zvykneme, jako jsme si zvykli
na jiné rostliny a tvory přivezenými v minulosti. Momentálně možnost
dostat dotace na likvidaci, která se dá obtížně finančně vyúčtovat.
Pro některé firmy zlatý důl likvidovat třeba křídlatku kolem řeky,
kam ji napřesrok přinese zase povodeň znovu. Práce na věky a nebo
alespoň do doby, než vyschne pramen dotací.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist