https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-podporila-informovani-o-spotrebe-tepla-aspon-jednou-za-mesic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna podpořila informování o spotřebě tepla aspoň jednou za měsíc

13.7.2022 00:22 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Časté poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody v bytech má zavést vládní novela, kterou podpořila v úvodním kole Sněmovna. Uživatelé bytů, v nichž jsou instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory, by měli dostávat údaje o spotřebě alespoň jednou za měsíc. Předlohu, která vychází z unijní směrnice, nyní posoudí výbor pro veřejnou správu. Opoziční ANO neprosadilo vrácení novely kabinetu k dopracování.
 

Opoziční kluby ANO a SPD vetovaly už minulý týden návrh vlády, aby Sněmovna schválila předlohu zrychleně v prvním čtení. Opoziční poslanci poukazovali na námitky bytových družstev a společenství vlastníků jednotek, podle nichž bude informační povinnost velmi nákladná. "Pokud bude novela zákona přijata, bude to mít fatální dopad na činnost správců bytových domů," uvedla Eva Fialová (ANO). Náklady na odečty podle ní zaplatí uživatelé bytů. Evropská unie navíc informační povinnost neukládá, uvedla poslankyně. "Naše bytové družstvo bude ročně vydávat navíc 1,67 milionu korun," upozorňoval poslanec SPD Zdeněk Kettner.

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (Piráti) uvedl, že měřiče s dálkovým odečtem budou muset být v bytových domech podle energetického zákona od roku 2027. V domech s takovými měřidly nastane povinnost poskytovat informace s měsíční lhůtou. Měsíční avízo vyplývá podle ministra z doporučení Evropské komise. "Nelze zásadně říci, že doporučení je právně irelevantní a měli bychom ho ignorovat," uvedl.

Důvodová zpráva zvýšení administrativních nákladů poskytovatelů služeb, jako jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci bytových domů včetně bytových družstev, předpokládá. Jejich promítnutí do cen služeb ale nebude podle předlohy možné. Náklady bude podle zdůvodnění provázet zavádění systému informujícího uživatele i měsíční zasílání informací elektronickou formou. Zpoplatněno bude moci být podle novely jen listinné informování dopisem.

Údaje budou moci poskytovatelé zpřístupňovat podle předlohy také dálkově prostřednictvím internetu na heslo a aktualizovat je tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožní. Uživatele bytů nebudou muset informovat o spotřebě tepla za období, v němž je nedodávali.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

13.7.2022 11:37
Zbývá ještě krok aby v každém bytě byla kasička, kde si každý zvolí, jestli zůstane ve svetru, nebo si vhozením mince zajistí přísun tepla na příští hodinu. Tak to bývalo dříve v některých zemích a k podobným poměrům, kdy energie bude vzácnou a ne každý si ji bude moci dovolit, se zase vracíme.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist