https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snemovna-zrejme-usnadni-moznost-budovani-malych-vodnich-del
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněmovna zřejmě usnadní možnost budování malých vodních děl

7.6.2019 00:12 | PRAHA (ČTK)
Poslanecký návrh, který má usnadnit budování malých vodních děl a terénních úprav k zachycování vody, míří po včerejšku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. / Ilustrační foto
Poslanecký návrh, který má usnadnit budování malých vodních děl a terénních úprav k zachycování vody, míří po včerejšku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. / Ilustrační foto
Poslanecký návrh, který má usnadnit budování malých vodních děl a terénních úprav k zachycování vody, míří po včerejšku ve Sněmovně k závěrečnému schvalování. Poslanci ČSSD, ANO, KSČM a SPD v něm například navrhují, aby malá vodní díla a terénní úpravy vznikaly pouze na ohlášení vodoprávnímu úřadu. Některým poslancům ale vadí, že by se k takovým dílům nemohl podle návrhu vyjadřovat orgán ochrany životního prostředí a chtějí jeho účast v povolovacím procesu zachovat.
 

Předkladatelé chtějí usnadnit vznik opatření, která by v krajině pomáhala zachycovat vodu. Pro jejich budování by podle stavebního zákona stačil územní souhlas místo územního rozhodnutí. Návrh vychází ze záměru, který loni v létě předložil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko, měla k němu ale výhrady.

Pro terénní úpravy by nemělo být nutné ani ohlášení, ani stavební povolení. Navrhované opatření se má týkat terénních úprav a vodních děl s výškou hráze do 1,5 metru o rozloze do dvou hektarů. Zemědělský výbor však na návrh Josefa Kotta (ANO) doporučil změnit návrh tak, aby malá vodní díla do dvou hektarů povolovaná v tomto režimu mohla mít výšku hráze až 2,5 metru. Kott včera řekl, že jeho návrh vychází z konzultací s odborníky na stavbu malých vodních děl. U nižší vodní hladiny by podle něj hrozilo brzké vyschnutí.

Členka výboru pro životní prostředí Eva Fialová (ANO) řekla, že je pro ni nepřípustné, aby se nemohl vyjadřovat orgán ochrany životního prostředí. Předložila několik pozměňovacích návrhů, které dávají úřadům lhůtu na vyjádření a pokud by se nevyjádřily, platila by fikce souhlasu. Obdobně se vyjádřil i Jan Čižinský (za KDU-ČSL), který podle svých slov doufá, že vznikne dohoda o navrácení orgánu ochrany životního prostředí zpět do hry.

Předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) chce omezit velikost ploch, které by bylo možné navrženou cestou budovat. Místo navrhovaných dvou hektarů chce plochu omezit na 0,15 hektaru.

Zpravodaj zemědělského výboru Karel Tureček (ANO) řekl, že pozměňovací návrh výboru přesouvá povolování zmíněných vodních děl z režimu stavebního zákona do režimu vodního zákona. Navrhlo to podle něj ministerstvo pro místní rozvoj. Tím by se vyřešily i námitky poslanců, kterým vadí, že by se nevyjadřoval orgán ochrany životního prostředí. Pokud se bude povolení odehrávat podle vodního zákona, tak o něm bude rozhodovat referát životního prostředí, uvedl.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

10.6.2019 12:49
AV šíří poplašnou zprávu? Zajímavý postřeh, ale možný lobink za výrobce a zpracovatele vod bych tady asi taky viděl. Otázka je nakolik je AV kompetentní sdělovat takovéto zprávy veřejnosti????
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist