https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/snizeni-produkce-hoveziho-v-eu-povede-k-dalsimi-odlesnovani-v-brazilii-upozornuje-predseda-zemedelskeho-svazu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Snížení produkce hovězího v EU povede k dalšími odlesňování v Brazílii, upozorňuje předseda zemědělského svazu

14.10.2021 17:02 | PRAHA (ČTK)
"Pokud jde o živočišnou výrobu, studie z univerzity v Kielu poukazuje na 20procentní snížení produkce hovězího masa v EU a 17procentní snížení produkce vepřového masa," uvedl Pýcha.
"Pokud jde o živočišnou výrobu, studie z univerzity v Kielu poukazuje na 20procentní snížení produkce hovězího masa v EU a 17procentní snížení produkce vepřového masa," uvedl Pýcha.
Evropské ekologické cíle obsažené ve strategii Od vidlí po vidličku neboli Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to fork strategy) sníží zemědělskou produkci v EU o pětinu. U některých plodin to bude až o 30 procent, hovězí zdraží o 60 procent, uvedl na základě zahraničních studií předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Hlasovat o strategii by měl europarlament zhruba za týden. Proti některým jejím částem se vyslovily v tomto týdnu i jiné zemědělské organizace.
 
Snížením produkce v Evropě se podle Pýchy zvýší produkce v jiných státech, což povede například k dalšímu odlesňování v Brazílii.

Evropa podle něj zatím také neřeší, zda bude o podporované typy potravin zájem a zda na ně budou mít lidé peníze. Podle některých cílů EU má být do roku 2030 čtvrtina půdy v ekologickém režimu. "V EU jsme na osmi procentech a máme to za devět let zvýšit na 25 procent, to je třikrát tolik," doplnil. Není si jistý, zda tolik lidí na konzumaci dražších biopotravin přejde.

Jde pouze o jednu z mnoha strategií, které budou mít daleko větší kumulativní dopad, dodal."Komise ale nemá jenom jednu strategii - když se o nich bavíme - tak je tu Strategie pro biodiverzitu, Akční plán pro oběhové hospodářství, Strategie EU pro methan, Akční plán pro nulové znečištění, Fit for 55 nebo Směrnice o obnovitelných zdrojích energie," řekl. Svaz dlouhodobě vyzývá komisi, aby nechala udělat dopadové studie, co bude naplnění všech těchto strategií znamenat. "Pokud jde o živočišnou výrobu, studie z univerzity v Kielu poukazuje na 20procentní snížení produkce hovězího masa v EU a 17procentní snížení produkce vepřového masa," dodal.

"U hovězího masa (bude zvýšení ceny) téměř o 60 procent, u vepřového masa téměř o 48 procent, u mléka to bude 36 procent. U obilovin o 12 procent, u olejnin o 18 procent," řekl Pýcha na základě studie z Univerzity a výzkumného centra v nizozemském Wageningenu.

Evropské zemědělské cíle mimo jiné předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent. Ministerstvo zemědělství už dříve požádalo EK, aby předložila hodnocení strategie Od zemědělce ke spotřebiteli. ČR se například nelíbí budoucí plošné snižování ve využívání pesticidů. Zatímco jiné evropské státy spotřebu v posledních letech zvýšily, Česko ji naopak snižovalo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

14.10.2021 18:18
Přežírání muže zmenšovat oblečení
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.10.2021 18:39 Reaguje na karel krasensky
Záleží na zvolené potravě. U drůbežího jídla to není tak markantní, ale vepřový bůček zmenšuje oblečení přímo ukrutnou rychlostí.
Odpovědět
VK

Václav Kain

14.10.2021 22:40 Reaguje na Zbyněk Šeděnka

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.10.2021 22:59 Reaguje na Václav Kain
Co Vás na jejich komentáři irituje?
Vždyť mají pravdu.
Také to na sobě pozoruji, že přežírání způsobuje zcvrkávání oděvů. A po vepřovém bůčku k tomu dochází mnohem rychleji než po drůbeži.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.10.2021 07:23 Reaguje na Majka Kletečková
Říká se, že poctivého nepálí...
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.10.2021 08:28 Reaguje na Václav Kain
že nechápete humor obyvatel Severní Moravy, dokonce bývalých horníků, je Váš problém, dejte pokoj. Kdybyste místo nadávek řekl, jak se Vám líbí strategie Z vidlí na vidličku, jinými slovy Z ruky do ...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.10.2021 21:53
Od hlouposti k fantasmagorii.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

15.10.2021 12:37
Výborně ... takže zdraží veškeré energie.
K tomu zdraží potraviny.
Že nám zakážou auta už bude fuk, bo budeme mít tam max na kolo ... na leasing.

A tady budeme mít ekozahrádku a veškerou "nezelenou" výrobu vytěsníme mimo Evropu. Takže budeme mít velký kulový a ještě budeme plně závislí a nesoběstační prakticky ve všem, od výroby spotřebního zboží až po ty potraviny.

RVHP "jen" neumělo zařídit, aby ekonomika fungovala.
EU zařídí, aby nefungovala.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist