Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe
Brabec předloží vládě do konce března návrh možných řešení tohoto infringementu směrem k EK. "Postupem, který schválí vláda, pak MŽP zvolí ve vyjádření pro EK," řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.
Proti zařazení obou oblastí mezi chráněná území stojí právě dopravní zájmy. Pod Děčínem se již více než 20 let plánuje stavba jezu a u Přelouče má vzniknout umělé koryto, aby zlepšilo splavnost řeky velkými loděmi.
"Naším zájmem je i hospodářské využití údolí Labe, naším zájmem je udržení splavnosti Labe. Vnímáme Labe jako důležitou alternativu dopravy v této oblasti," řekl dnes Sobotka. Dodal, že v minulých letech a desetiletích byly vynaloženy "podstatné veřejné prostředky, které směřují k tomu, aby se zlepšila splavnost Labe na českém území". To byly některé z hlavních důvodů, které vedly vládu k rozhodnutí lokality nezařadit. Nyní je podle Sobotky na ministerstvu životního prostředí, aby Evropské komisi tyto argumenty zprostředkovalo.
"Ministr životního prostředí (Richard Brabec) o tom stanovisku EK informoval. Nicméně si myslím, že má jasný mandát od vlády. Myslím, že jsme mu ho dali koneckonců, i když jsme schválili to rozhodnutí, aby vysvětlil EK důvody, které k tomu českou vládu vedly. Myslím, že ty důvody jsou silné," uvedl premiér.
Řízení pro porušení evropského práva je první fází několikastupňového procesu. Pokud by stát vůbec nesplnil evropské požadavky, mohlo by to vést až k evropskému soudu. V krajním případě by mohl dostat i peněžité sankce a zastavit by se mohly evropské dotace na některé projekty.
Národní seznam vznikl v roce 2005, doplňoval se dvakrát. Naposledy ho Brusel přehodnocoval před čtyřmi lety. Už tehdy EK trvala na zařazení sedmi evropsky významných specifických území, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny, mezi nimi i Labské údolí, které mělo být chráněno od státní hranice po soutok řeky s Ohří u Litoměřic.
reklama