Sociální demokraté navrhují uzákonit snížení emisí o 50 % do roku 2050
Robin Böhnisch (ČSSD) a Vojtěch Kotecký (Hnutí DUHA). | |
Foto: Martin Mach/EkoList |
Podle jednoho z předkladatelů návrhu, Robina Böhnische (ČSSD), nedávný summit G8 ukázal, že na nejvyšší mezinárodní úrovni dochází v otázce ekologie ke změnám. „Představitelé G8 dospěli k tomu, že v této oblasti budou jednat 'vážně, urychleně a účinně'. To sice aktivisty neuspokojí, já jsem ale jako politik spokojen, protože dosavadní chladný postoj George Bushe se změnil,“ řekl Robin Böhnisch. Navrhovaný zákon je podle Böhnische jen první krok. „Je důležité, aby průmysl dokázal udělat ten druhý krok, kterým jsou inovace a vývoj. K tomu může přispět třeba kniha Petra Petržílka.“ (O této knize více viz zpráva Petržílek představil ekologickou příručku pro podnikatele a zkritizoval knihu Václava Klause z 18.6.2006.).
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA vnímá aktivitu sociálních demokratů pozitivně. „Sociální demokraté dělají důležitý krok dopředu – zákon přinese průmyslu dlouhodobou jistotu, že se mu vyplatí investovat do vývoje a inovací,“ dodal. Podle Koteckého má britská předloha zákona širokou podporu jak politiků, tak aktivistů. „Budeme se snažit najít podporu mezi všemi politickými stranami. Je totiž potřeba široká politická shoda, protože jde vlastně o ekonomickou reformu,“ míní Kotecký. Návrh tak, jak je, však nevnímá jako úplný. „V zákoně by se měly objevit konkrétní postupné kroky snižování limitů. Musí zde být uzákoněny i kontrolní a sankční mechanismy, aby nešlo jen o prázdné politické prohlášení,“ říká Vojtěch Kotecký a dodává, že návrh sociální demokratů je velmi dobrým základem pro další práci.
Zákon, který by v podstatě doplnil současný zákon o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (zákon č. 695/2004, resp. 212/2006) o větu, že Česká republika sníží do roku 2050 svoji produkci emisí skleníkových plynů o 50 % proti stavu roku 2000, předkládají poslanci za ČSSD Robin Böhnisch, Lubomír Zaorálek, Michal Hašek a Petr Wolf. Stanoveného cíle se má dosáhnout tak, že celkové množství povolenek vydaných na dané obchodovací období bude v každém následujícím návrhu národního alokačního plánu oproti předchozímu sníženo. V návrhu zákona je i přímo stanoveno, že návrh národního alokačního plánu, který by nebyl nižší než předchozí, nemůže vláda schválit.
reklama
Online diskuse
Po bitvě je každý generál - 19. 6. 2007 - bubákškoda, že socdem nebojovala proti změně klimatu, když byla u moci. Tehdejší ministr průmyslu Urban a jeho náměstek Pecina se pro průmysl mohli přetrhnout. No, teď to není o moc lepší - viz žaloba Římana na EK kvůli alokačnímu plánu. Prostě jen kecy, kecy a kecy. |