https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokol-vypusteny-v-podebradech-doletel-az-do-polska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokol vypuštěný v Poděbradech doletěl až do Polska

1.8.2018 00:30 | PODĚBRADY (ČTK)
Sokol stěhovavý je zařazený na Červeném seznamu ptáků ČR jako kriticky ohrožený druh. / Ilustrační foto
Sokol stěhovavý je zařazený na Červeném seznamu ptáků ČR jako kriticky ohrožený druh. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeněk Tunka / Národní park Podyjí
Sokol stěhovavý, který byl 30. června vypuštěn v Poděbradech na Nymbursku, doletěl až do středního Polska. Jeho polohu ukázala miniaturní vysílačka, kterou sokol před vypuštěním dostal v záchranné stanici pro zraněné volně žijící živočichy v Poděbradech. V tiskové zprávě to uvedla Marta Bryndová z Ekocentra Huslík.
 

"Zařízení nám umožňuje na dálku sledovat přesuny a dokonce i některé fyziologické parametry daného jedince. Tato technologie je ideální právě pro vypouštění rehabilitovaných ohrožených druhů ptáků, kdy je v případě potřeby možno včas odhalit, že není něco v pořádku a v terénu ptáka případně znovu dohledat," řekl ornitolog Dušan Rak.

Vypuštěný sokol se v záchranné stanici na Huslíku zotavoval z vážného úrazu, který v únoru 2018 utrpěl při nárazu na překážku nedaleko vlakového nádraží v Českém Brodě na Kolínsku. "Tento sokol se k nám dostal částečně ochrnutý, ale dokázali jsme ho vrátit naplno do života," uvedl vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk.

Sokol stěhovavý je zařazený na Červeném seznamu ptáků ČR jako kriticky ohrožený druh. V České republice momentálně hnízdí jen několik desítek párů tohoto dravce.

Záchranná stanice pro volně žijící zvířata na Huslíku od počátku roku přijala již více než 1300 zraněných nebo handicapovaných zvířat z velké části Středočeského kraje. Okolo 60 procent přijatých živočichů se jí podaří navrátit zpět do volné přírody.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist