https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sokolovska-uhelna-a-suez-vybudovaly-zarizeni-na-mechanicko-biologickou-upravu-odpadu-prvni-sveho-druhu-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sokolovská uhelná a SUEZ vybudovaly zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadu, první svého druhu v ČR

31.8.2020 11:55 | PRAHA (ČTK)
Technologie je schopna zpracovat 60 000 tun vstupního odpadu za rok, což je zhruba kapacita produkce odpadu v Karlovarském kraji.
Technologie je schopna zpracovat 60 000 tun vstupního odpadu za rok, což je zhruba kapacita produkce odpadu v Karlovarském kraji.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SUAS
Společnost Sokolovská uhelná a firma SUEZ CZ budou spolupracovat při využití a nakládání s odpady. Obě společnosti podepsaly smlouvu o konsorciu. Ta umožní spuštění regionálního centra zpracování a využití odpadů u Vřesové na Sokolovsku, informovala Sokolovská uhelná.
 

V prostoru bývalé výsypky, v blízkosti areálu kombinátu ve Vřesové a skládky komunálního odpadu SUAS-skládková, bylo vybudováno zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadu, první svého druhu v České republice. Technologie je schopna zpracovat 60 000 tun vstupního odpadu za rok, což je zhruba kapacita produkce odpadu v Karlovarském kraji.

Rozšíření nabídky a služeb v této oblasti by mělo oslovit firmy i obce, hlavně v souvislosti s novelou zákona o odpadech a podporou třídění a recyklace. "Propojení naší dlouholeté zkušenosti v oblasti energetiky a zkušenosti našich partnerů ze SUEZ CZ, kteří do oboru odpadového hospodářství vnáší principy oběhového hospodářství, nabízí řadu zajímavých možností. Umožní konečně v plném rozsahu rozvinout dlouho plánovanou spolupráci s krajskou Komunální odpadovou společností a nabídnout obcím tolik potřebné služby v oblasti zpracování a využití komunálního odpadu," uvedl místopředseda představenstva Sokolovské uhelné David Najvar.

Společný projekt Sokolovské uhelné a SUEZ CZ se ale nebude opírat pouze o zařízení mechanicko-biologické úpravny u Vřesové, které bude připravovat především alternativní palivo pro nový energetický blok ve Vřesové. Ten má vzniknout také jako součást spolupráce Sokolovské uhelné a SUEZ CZ. Do systému bude po úpravách zapojena i bioplynová stanice, která umožní využít biologické složky odpadů k výrobě elektrické energie a tepla.

"Právě sofistikované, moderní a čisté energetické využití odpadu je hlavní změnou oproti původnímu projektu, který počítal s výrobou směsných pelet a s jejich tlakovým zplyňováním ve Vřesové," dodal Najvar.

Výstavbou nového RDF zdroje ve Vřesové vznikne nejen záložní technologie pro výrobu elektrické energie a tepla, ale také nová pracovní místa a rozvojové příležitosti.

Provozní zkoušky nové třídicí technologie začnou už na přelomu září a října. Na základě jejich výsledků bude rozhodnuto o technologii energetické části projektu. Centrum mechanicko-biologické úpravny by mělo být postupně rozšířeno o další technologie na využití a zhodnocení odpadů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

1.9.2020 13:18
Je škoda, že se toho nedožil p.Štěpánek.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist