https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soucasna-cisticka-v-plzni-slouzi-uz-25-let-voda-v-berounce-je-20krat-cistsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Současná čistička v Plzni slouží už 25 let, voda v Berounce je 20krát čistší

31.12.2021 00:20 | PLZEŇ (ČTK)
Odpadní voda
Odpadní voda
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Současná čistírna odpadních vod (ČOV) v Plzni, která funguje přesně 25 let, čistí od povodní v roce 2002 veškeré odpadní vody z města. S počátkem čištění odpadních vod v Plzni od roku 1964 se kvalita vody v řece Berounce postupně lepšila. Dnes je v porovnání s polovinou 20. století více než dvacetkrát čistší, řekl ČTK technolog ČOV Josef Máca.
 

Kvůli dlouho odkládané stavbě ČOV I se v polovině 20. století zhoršila jakost vody v Berounce tak, že její využití k úpravě na užitkovou i pitnou vodu bylo obtížné technicky, hygienicky i ekonomicky. "Ekologický stav řeky byl katastrofální a kvalita říční vody za Plzní odpovídala zhruba pětkrát zředěné odpadní vodě," řekl Máca. Berounka je přitom velmi oblíbená vodáky a její okolí je místem častých procházek. Podle šéfa městské firmy Vodárna Plzeň Jiřího Kozohorského je kromě moderní technologie ČOV klíčovým pro udržení jejího dobrého stavu také rozumné nakládání s dešťovou vodou v krajině. "Už nyní je v areálu ČOV a na kanalizační síti pět retenčních (zádržných) nádrží a několik retenčních stok o celkovém objemu 50.000 metrů krychlových. Dále je třeba podporovat zejména rozvoj zelených ploch, zelených střech a dalších stavebních úprav, které zajistí zadržení vody v krajině," uvedl Kozohorský.

"Nová ČOV II vybudovaná v letech 1989 až 1996 využívá nejlepší dostupné technologie na čištění městských odpadních vod. Při rekonstrukci v letech 2010 až 2012 byla jako jedna z prvních v Evropě doplněna o špičkovou technologii řízení biologických procesů v aktivační nádrži," uvedl předseda představenstva Vodárny Pavel Šindelář. Snižuje také energetickou náročnost čištění.

Zděná kanalizace se v Plzni budovala od konce 16. století. První zděnou stoku, která odváděla vody z městských jatek do Mlýnské strouhy, postavili v roce 1637 řezníci. O postupné odkanalizování hlavně vnitřního města od roku 1827 se zasloužil purkmistr Martin Kopecký, nařídil nahrazení otevřených vodotečí zděnými stokami. V roce 1895 byl dokončen a schválen v té době pokrokový projekt "Splachovací kanalizace", podle něhož byla v letech 1895 až 1914 postavena uliční stoková síť. Základní parametry byly voleny tak velkoryse, že vyhovuje i dnešním potřebám. Dále byla už tehdy nařízena i výstavba ČOV, na niž si ale město muselo počkat dalších 50 let.

Po dvou neuskutečněných projektech byla stavba ČOV I zahájena až v roce 1955 a dokončena v roce 1964. Šlo o mechanicko-biologickou čistírnu s dvoustupňovým biologickým čištěním a stabilizací kalu bez přístupu vzdušného kyslíku. Od zahájení provozu byla ale ve všech parametrech přetížená a kvůli rostoucímu množství znečištění se její čistící efekt snižoval. V letech 1989 až 1996 proto město vybudovalo novou ČOV II na Jateční třídě.

Vodárna Plzeň se stará o 26 čistíren a 957 kilometrů kanalizační sítě s 97 čerpacími stanicemi. Prostřednictvím 33 000 přípojek zajišťuje odvod a likvidaci odpadních vod zhruba od 233 000 obyvatel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

31.12.2021 06:17
od začátku minulého století se ale cosi změnilo....podstatně více se používá chemie, fakrmak a drog proto by bylo lepší ten systém změnit na separační ještě dříve, než vůbec se dostane do odvodních stok kanalizací a pak by se následkem ušetřilo za budování oddělené kanalizace dešťové a splaškové...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

3.1.2022 12:24
Plzeňská čistírna je opravdu výborná a dobře fungující. Pořád je to ale ona "stará škola" jako víceméně všechny čistírny u nás. Upgrade k odstraňování organických mikrokontaminant je ještě daleko před námi.
Čistírna je ale jen jednou částí z mozaiky, která se jmenuje hospodaření s vodou ve městě. Za deště je desítkami výústí vypouštěna nečištěná odpadní voda do řek... Takže čistírna je fajn a čistí dobře, ale co ostatní srajdy? Ty musíme také řešit - a bez zelenomodré infrastruktury to nepůjde. Podzemní retenčky jsou, alke ty se pořád týkají jen otázky, jak vodu elegantně zahodit...nikoli jak ji využít.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist