https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-nemecti-majitele-novych-aut-vw-maji-narok-na-odskodneni-i-po-promlceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud: Němečtí majitelé nových aut VW mají nárok na odškodnění i po promlčení

22.2.2022 00:36 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | SMG / Shutterstock
Němečtí majitelé vozů koncernu Volkswagen, kteří si je koupili jako nové, mají nárok na odškodnění za emisní skandál kolem dieselových motorů i po promlčení tříleté lhůty. Rozhodl o tom Spolkový soudní dvůr (BGH). Vlastníci aut s upravenými dieselovými motory zakoupených jako ojeté na odškodnění po promlčecí lhůtě nedosáhnou, jak již BGH konstatoval před dvěma týdny.
 

Tříletá promlčecí lhůta podle německých zákonů vypršela v roce 2019, s čímž se dva majitelé vozů koupených jako nové odmítli smířit. Rozhodli se odškodnění vymáhat podle zákona, který náhradu nehledě na promlčecí lhůtu umožňuje až deset let po pořízení věci. Podmínkou podle tohoto právního předpisu je to, že ten, kdo je za výrobek odpovědný, se na úkor poškozeného bezdůvodně obohatil.

Oba majitelé nebyli u nižších soudních instancí úspěšní, soudní dvůr v Karlsruhe dnes ale rozhodl proti předchozím verdiktům. Dnešní rozhodnutí tak znamená, že o náhradu škod se mohou ucházet všichni, kteří si v Německu protiprávně upravený vůz koupili mezi únorem 2012 a zářím 2015, kdy se skandál dostal na veřejnost.

Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Auta díky tomu při kontrolách produkovala výrazně méně emisí než při běžné jízdě. Skandál se týkal vícero značek koncernu Volkswagen, mimo jiné i vozů české automobilky Škoda.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist