https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-v-pardubicich-zrusil-cast-uzemniho-planu-pardubic-u-nadrazi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud v Pardubicích zrušil část územního plánu Pardubic u nádraží

14.10.2021 01:15 | PARDUBICE (ČTK)
Plochu u významného krajinného prvku Podkova se slepým ramenem Labe považují za cennou přírodní lokalitu.
Plochu u významného krajinného prvku Podkova se slepým ramenem Labe považují za cennou přírodní lokalitu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Soud v Pardubicích zrušil část územního plánu Pardubic v lokalitě za nákupní zónou u nádraží. Vyplývá to z rozsudku, který si ČTK vyžádala u Krajského soudu v Hradci Králové. Investor chce v místě vybudovat další obchodní prostory a dostal již územní rozhodnutí. Ekologičtí aktivisté, kteří územní plán města napadli žalobou, jsou spokojeni, i když soud o zrušení územního rozhodnutí zatím nejednal. Plochu u významného krajinného prvku Podkova se slepým ramenem Labe považují za cennou přírodní lokalitu. Pardubice zatím čekají na odůvodnění rozsudku.
 

"Jsme přesvědčeni, že máme doklady toho, že úřady, které měly při vydávání změny územního plánu i územního rozhodnutí za povinnost chránit přírodní hodnoty a postupovat podle zákona o ochraně přírody, že to nedělaly dobře," řekl ČTK Miroslav Seiner, předseda Občanského sdružení Chráníme stromy, které žalobu podalo. Soud podle něj také vydal předběžné opatření, které pozastavuje územní rozhodnutí.

Území v lokalitě bylo v územním plánu původně vedeno jako krajinná zeleň, a tudíž nezastavitelné. Později bylo kvůli záměru silniční propojky jako veřejně prospěšné stavby, která tudy měla vést, změněno na zastavitelné. Když po letech propojka z plánů zmizela, mělo se podle Seinera vrátit určení pro zeleň. Německý investor, který pozemky mezitím koupil, ale navrhl a prosadil změnu územního plánu v lokalitě na občanskou vybavenost koncentrovanou. "Podle nás nepřevažuje veřejný zájem při výstavbě obchodního centra nad zájmem ochrany přírody. U liniové stavby by to bylo něco jiného," uvedl Seiner.

Pardubice budou rozhodnutí krajského soudu komentovat až ve chvíli, kdy budou mít k dispozici písemné vyhotovení rozsudku, protože bez detailů v něm uvedených si nelze vytvořit názor. "Obecně se dá říci, že rozhodnutí soudu může ovlivnit činnost soukromého investora, nikoliv statutárního města Pardubic," uvedl mluvčí magistrátu Radim Jelínek.

Aktivisté také opakovaně navrhovali, aby velký jasan starý kolem 160 let rostoucí v lokalitě byl vyhlášen památným stromem. Nakonec napotřetí uspěli, developer se proti rozhodnutí magistrátu odvolal. Předtím však investor vykácel všechny ostatní dřeviny, další jeho postup zastavilo na podnět ekologů město a krajský úřad jeho krok potvrdil.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.10.2021 10:24
Gratulace do Pardubic , důkaz o tom, že dotčená veřejnost může bránit obdobným excesům protěžujícím zájem soukromý nad zájmem veřejným.
Odpovědět
Miroslav Seiner

Miroslav Seiner

14.10.2021 11:29
Děkujeme za gratulaci k tomuto dílčímu úspěchu. Podpora případu ze strany pardubické veřejnosti je opravdu velká, získání kolem tisícovky podpisů pod výzvu za záchranu velkého jasanu, který v lokalitě roste, jistě hrálo roli i v tom, že byl jasan vyhlášen jedním ze "stromů hrdinů" v anketě Strom roku 2021 a stal se symbolem naší snahy zabránit rozšiřování stavební činnosti až na samu hranu významného krajinného provku. Ale případ zdaleka není u konce a není ještě vyhráno. https://photos.app.goo.gl/QocXdSCUojFGV4ek9
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist