https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-zrusil-rozhodnuti-o-dotaci-na-podporu-zemedelstvi-v-zambii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud zrušil rozhodnutí o dotaci na podporu zemědělství v Zambii

24.2.2021 17:28 | BRNO/PRAHA (ČTK)
Česká rozvojová agentura pomáhá méně vyspělým zemím řešit rozvojové problémy. Využívá k tomu především služeb českých neziskových organizací, expertních služeb soukromého sektoru a univerzit. Ilustrační foto
Česká rozvojová agentura pomáhá méně vyspělým zemím řešit rozvojové problémy. Využívá k tomu především služeb českých neziskových organizací, expertních služeb soukromého sektoru a univerzit. Ilustrační foto
Foto | WorldFish / Flickr
Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí České rozvojové agentury (ČRA) o přidělení dotace na projekt udržitelného zemědělství v Zambii. Postup agentury u soudu napadl žalobou brněnský spolek Development Alliance.
 

Spor se vede o projekt podpory udržitelného zemědělství v Zambii, pro který ČRA hledala dodavatele. Nejprve v roce 2019 vypsala zadávací řízení na veřejnou zakázku v přibližné hodnotě 11 milionů korun.

V tomto výběrovém řízení vybrala ČRA nabídku společnosti Holistic Solutions a Mendelovy univerzity v Brně. Výběrového řízení se účastnily také firmy CIRA CZ a GEOtest. Ta postup agentury napadla nejprve námitkou zadavateli a poté také u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

"Česká rozvojová agentura nabídky ohodnotila pouze bodově. Z hodnocení navíc vyplynulo, že jsme nabídli nejnižší cenu, avšak byly nám odečteny body v části týkající se způsobu zajištění realizace projektu. Vysvětlení k těmto bodům nebylo řádně zdůvodněno a nebylo jasné, proč byla naše nabídka odmítnuta," uvedl obchodní ředitel GEOtestu Jan Hillerman.

ÚOHS rozhodl v lednu 2020 tak, že ČRA se k námitkám GEOtestu nevyjádřila dostatečně podrobně a srozumitelně, rozhodnutí o námitkách zrušil a uložil ČRA vypořádat se s námitkami znovu. GEOtest poté podal na ÚOHS nový podnět, úřad ale správní řízení kvůli procesní chybě zastavil.

ČRA poté výběrové řízení i jeho výsledky zrušila a změnila formu financování projektu ze zadávacího na dotační řízení. Dotaci opět získala Mendelova univerzita spolu s Holistic Solutions. Do dotačního řízení se hlásil i spolek Development Alliance, jeho subdodavatelem byl i GEOtest.

"Žádost o dotaci jsme za spolek podali. Agentura ji však v červenci zamítla s nic neříkajícím odůvodněním. Zcela chybělo srovnání naší a vítězné nabídky. Po konzultaci s kolegy z GEOtestu jsme navíc ještě pojali podezření, že vítězná žádost o dotaci počítá s vyšším čerpáním, než za kolik vítězný tým nabízel realizovat projekt v zadávacím řízení," uvedla ředitelka spolku Blanka Křivánková.

Následovala žaloba k Městskému soudu v Praze, s níž spolek uspěl, soud zrušil rozhodnutí agentury o neposkytnutí dotace. Agentura tak bude muset rozhodovat znovu.

Česká rozvojová agentura pomáhá méně vyspělým zemím řešit rozvojové problémy. Využívá k tomu především služeb českých neziskových organizací, expertních služeb soukromého sektoru a univerzit.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist