https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soud-zrusil-vyjimku-pro-sumavskou-silnici-zjistil-serii-chyb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soud zrušil výjimku pro šumavskou silnici, zjistil sérii chyb

27.2.2020 00:20 | BRNO (ČTK)
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil výjimku z ochrany rostlin i živočichů vydanou kvůli rekonstrukci šumavské silnice mezi Novou Pecí a Zadní Zvonkovou na Prachaticku. / Ilustrační foto
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil výjimku z ochrany rostlin i živočichů vydanou kvůli rekonstrukci šumavské silnice mezi Novou Pecí a Zadní Zvonkovou na Prachaticku. / Ilustrační foto
Foto | s_falkow / Flickr
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil výjimku z ochrany rostlin i živočichů vydanou kvůli rekonstrukci šumavské silnice mezi Novou Pecí a Zadní Zvonkovou na Prachaticku. Zjistil sérii pochybení, na podnět Hnutí Duha zneplatnil jak verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích, tak rozhodnutí ministerstva životního prostředí a Správy Národního parku Šumava, zjistili včera novináři z úřední desky.
 

Výjimka se týkala pěti zvláště chráněných druhů rostlin a 56 druhů živočichů. Byla jednou z podmínek postupné opravy a rozšíření silnice, jež vede po hranici národního parku. Kromě místních automobilistů ji využívají také cyklisté a pěší turisté.

Krajský soud se podle nejvyšší instance nevypořádal s důkazními návrhy ekologů, některé přímo ignoroval. "Pokud soud provedení navržených důkazů nepovažoval za potřebné, měl v rozsudku vyložit, z jakých důvodů navržené důkazy neprovedl," uvedl NSS.

Chybovala však i správa parku a ministerstvo. Soud zejména poukázal na rozpor v tvrzeních správních orgánů. Správa parku uváděla, že její zaměstnanci provádějí odborný monitoring zvláště chráněných druhů, zatímco ministerstvo pak tvrdilo, že jde jen o "náhodná pozorování při výkonu jiné pracovní činnosti", nikoliv tedy o cílený monitoring.

"Tento rozpor nelze nijak vysvětlit a je o to absurdnější, že žalovaný (ministerstvo) mluví o aktivitách Správy Národního parku Šumava zcela jinak než sama správa," napsali soudci NSS.

Správa parku bude nyní znovu rozhodovat o žádosti o výjimku, kterou podával Jihočeský kraj. Musí vyjasnit rozpor ohledně monitoringu, dále do spisu vložit veškeré podklady a také aktualizovat odhady provozu na silnici po její rekonstrukci.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.2.2020 06:45
Tento článek by mohl přesvědčit některé osoby, že ekologické spolky svoji nezastupitelnou roli v ochraně přírody mají. Je to ukázka toho, jak se dělá úřednická ochrana přírody - rutinní pohled až po absolutní nezájem - .
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.2.2020 07:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Já se pane Vinkler obávám, že hloupý člověk nepochopí nikdy nic... i kdyby jste se jeho informováním věnoval sebe víc.. co někdo nepochopí, nemůže vzít za své...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.2.2020 07:08
No a Jihočeský kraj a ŽP? To je kapitola sama pro sebe... kraje celkově jsou jen vrátní pro developery a nezodpovědný business...
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.2.2020 09:07
Je třeba jasně konstatovat, že v daných předpisech, které měly být údajně porušeny, je jednak totální b...l, kdy jsou natolik protichůdné, že nelze vyhovet všem současně, jednak jsou formulována tak i...ky, že umožňují desaterý výklad. A vzhledem k tomu, že otalárovanci vesměs absolutně nechápou podstatu věcí, které soudí, vznikají paskvily, točící se na nějaké zmatené větě v zákonu nebo prováděcím předpisu.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist