https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/soudni-dvur-eu-rozhodl-v-kauze-vysocina-wind-castecne-zrusil-smernici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Soudní dvůr EU rozhodl v kauze Vysočina Wind, částečně zrušil směrnici

26.1.2022 02:19 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soudní dvůr EU částečně zrušil směrnici o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud byly uvedeny na trh před vstupem směrnice v platnost. Verdikt souvisí s žalobou společnosti Vysočina Wind proti České republice, oznámil soud.
 

Vysočina Wind je česká obchodní společnost, která provozuje solární elektrárnu vybavenou fotovoltaickými panely uvedenými na trh po 13. srpnu 2005. Firma se v souladu s povinností stanovenou českým zákonem o odpadech podílela na financování nákladů spojených s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů, a z tohoto titulu uhradila v letech 2015 a 2016 příspěvky.

Firma se nicméně domnívala, že povinnost hradit tyto příspěvky je důsledkem nesprávného provedení směrnice o odpadních elektrických a elektronických zařízeních z roku 2012, a proto podala proti České republice žalobu na náhradu škody.

V řízení o této žalobě Vysočina Wind tvrdila, že ustanovení zákona o odpadech, podle kterého musejí příspěvky hradit uživatelé fotovoltaických panelů, je v rozporu s jedním z článků směrnice, podle kterého mají povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů uvedených na trh po 13. srpnu 2005 výrobci, a nikoli uživatelé elektrických a elektronických zařízení.

Soudní dvůr nyní rozhodl, že tento článek je neplatný v rozsahu, v němž povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z fotovoltaických panelů uvedených na trh v době mezi 13. srpnem 2005 a 13. srpnem 2012 ukládá výrobcům. Výrobci fotovoltaických panelů podle soudu nemohli při navrhování panelů předvídat, že budou následně povinni zajistit financování nákladů spojených s nakládáním s odpadem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

26.1.2022 07:14
Soudní dvůr se zbláznil, co s tím odpadem asi bude? Ekologie jak se patří
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2022 09:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Doporučuji odpad odvézt před soudní dvůr EU, ať to tam vyřeší.
Odpovědět
sv

sv

26.1.2022 21:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Doporučuji "nedoukům", včetně Jaroslava, číst a googlit, před tím než se začnou ztrapňovat. https://ekonomickydenik.cz/ceska-republika-vyhrala-u-soudniho-dvora-evropske-unie-spor-v-hodnote-2-miliard-kvuli-solarnim-kauzam/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=FCSu0uJBSwN-202201261954&dop_id=14995808
Odpovědět
JB

Josef Beneš

26.1.2022 19:36 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ustanovení směrnice bylo retroaktivní. Poplatky na recyklaci jsou v ČR zaplacené, zaplatili je provozovatelé FVE.
Odpovědět
JO

Jarka O.

26.1.2022 19:18
Pěkná lumpárna a ne cirkularní ekonomika. Tak likvidaci odpadů ze solárů bude platit stát z daní. To je gryndýl a levná fve.
Odpovědět
JB

Josef Beneš

1.2.2022 13:13 Reaguje na Jarka O.
No ne, nerozumíte tomu, je to přesně naopak. Díky rozhodnutí Soudního dvora EU to nebude platit stát z daní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist