Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, innogy od záměru odstoupila

Projekt ZEVO měl podle radnice zajistit městu do budoucna soběstačnost v odpadovém hospodářství a možnost čelit růstu nákladů za likvidaci odpadů. Po odstoupení innogy město podle starosty Jana Birkeho (SOCDEM) v tuto chvíli nemá vyřešené odpadové hospodářství po roce 2030, kdy končí skládkování komunálního odpadu.
Innogy odstoupení od projektu v dopise městu zdůvodnila tím, že chystaný projekt v koncernu innogy "nezískal příslušné interní souhlasy z hlediska koncernové strategie". Regionální Mladá fronta Dnes dříve uvedla, že innogy ruší i jiné projekty spaloven a hodlá upřednostnit projekty obnovitelných zdrojů, jako je vítr, fotovoltaika a biometan.
Dvacetitisícový Náchod nyní bude zvažovat jiné alternativy. "Například může jít o spolupráci s jinými partnery, inovativní technologie pro recyklaci nebo jiná ekologicky šetrná řešení," uvedla mluvčí Náchoda.
Pozemky u hranic radnice prodávat nehodlá, považuje je za strategické pro rozvoj města. Výhodou pozemků je podle radnice jejich budoucí přímé napojení na budovanou přeložku silnice II/303 z Náchoda do Broumova a na budovaný obchvat Náchoda.
Část parcel u hranic o rozloze přes 1,3 hektaru město koupilo předloni za 22,4 milionu korun bez daně z přidané hodnoty od pražské společnosti Statek Velká Chuchle. Opozice v náchodském zastupitelstvu označila některé okolnosti transakce a cenu pozemků za problematické, ve většině ale nákup podpořila.
reklama