https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/spanelsko-portugalsko-a-francie-se-dohodly-na-stavbe-produktovodu-pro-vodik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík

9.12.2022 18:42 | ALICANTE (ČTK)
Molekuly vodíku
Molekuly vodíku
Licence | Volné dílo (public domain)
Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro přepravu takzvaného zeleného vodíku z Barcelony do Marseille. Uvedli to na dnešní společné tiskové konferenci premiéři Španělska a Portugalska Pedro Sánchez a António Costa a francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle Sáncheze nová infrastruktura posílí energetickou nezávislosti unijních zemí. Nová infrastruktura má podle plánů začít fungovat nejpozději do konce tohoto desetiletí.
 
"Produktovod H2med, který jsme dnes definitivně potvrdili, posiluje energetickou bezpečnost a nezávislost EU a zdůrazňuje naše odhodlání (dosáhnout) klimatické neutrality," prohlásil Sánchez. S narážkou na Rusko dodal, že to umožní lépe čelit těm státům, které používají energetiku jako zbraň a způsob vydírání. "Je to výborná zpráva," dodal.

Podle Sáncheze začne nová infrastruktura fungovat do konce tohoto desetiletí a má umožnit přepravu až dvou milionů tun vodíku ročně. Plánované náklady na výstavby jsou 2,5 miliardy eur (62,5 miliardy korun). K produktovodu se připojí i Portugalsko. Podle portugalského premiéra Costy poslouží výlučně k přepravě takzvaného zeleného vodíku.

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona produktovod posílí energetickou nezávislost a přispěje k průmyslové obnově v Evropské unie. Podle něj by se mohly k projektu připojit i další unijní země, v minulosti se mluvilo například o Itálii.

Díky produktovodu se z Pyrenejského poloostrova stane energetická brána do EU, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která byla rovněž na tiskové konferenci. Nový produktovod poslouží k vybudování "unijní páteře pro přepravu vodíku", dodala von der Leyenová. Podle ní i podle materiálů španělské vlády by se Brusel mohl podílet na nákladech na výstavbu nové infrastruktury.

Produktovod má sloužit pro přepravu vodíku, který byl vyroben za použití obnovitelných zdrojů. V odvětví takzvaného zeleného vodíku patří Madrid k lídrům v Evropě, uvedla stance RTVE. Zhruba 20 procent projektů na výrobu zeleného vodíku na světě připadá právě na Španělsko.

Země dohodu ohlásily na okraji summitu devíti středomořských zemí v Alicante. Na okraji summitu měli mít první bilaterální jednání španělský premiér Sánchez a italská premiéra Giorgia Meloniová. Ta se nakonec kvůli nemoci nedostaví a zastoupil ji ministr zahraničí Antonio Tajani.

Španělsko a Francie v minulosti jednaly také o výstavbě plynovodu MidCat, který mohl přepravovat plyn ze španělských terminálů pro LNG. Na této infrastruktuře se ale Paříž a Madrid nedohodly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

13.12.2022 09:40
Jde to správným směrem, závislost na dováženém plynu se bude stále snižovat, což se odrazí v ceně. Jsem zvědavý, jak se pochlapíme taky my.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist